Sizi Arayalım
Yazılar
Yazılar

Gürültü Türleri

Kategoriler:
Ses Yalıtımı

Gürültü türleri genel olarak ikiye ayrılır. Darbe gürültüsü (Darbe Doğuşumlu) ve havadan yayılan gürültüdür (Hava doğuşumlu) . Yan sesler gibi diğer gürültü türleri çoğunlukla çevreden kaynaklanır ve duvarların ve pencerelerin ses yalıtımı ile çözümlenebilen sorunlardır.

Ses Yalıtımı

Darbe Gürültüsü

Darbe Doğuşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Darbe Doğuşumlu Seslerin Geçiş Yolları

 

Birisi bir kitabı düşürdüğünde veya ayağını yere vurduğunda, ortaya çıkan sese darbe yada çarpma gürültüsü denir. Darbe gürültüsü zemin ile doğrudan temas kurar ve zemin yapısı üzerinden titreşim yolu iletilir. Parke, Fayans, Mermer veya granit zemininizin son katmanı ne olursa olsun altında bir yalıtım işlemi yapılmamışsa bu darbe kaynaklı sesler titreşim yolu ile alt kata, yan duvarlara, kolon ve kirişlere geçiş sağlayacaktır. Darbenin yoğunluğuna göre bu sesin alt ve üst katlara ortak duvardan yan komşulara gitmemesi için bir neden bulunmuyor. Darbe gürültüsünün diğer örnekleri topuk sesleri , hidrofor, jenerator, asansör dairesi, kazan dairesi gibi mekanik hacimlerde oluşan titreşimlerde sayılabilir.

 

Havadan Yayılan Gürültü

Bu tür bir gürültü hava yoluyla ses dalgaları ile iletilir. Bunları kontrol etmek veya azaltmak daha zordur. Havadan gelen gürültü, yüksek sesli konuşmaları, müziği, ağlamayı ve arabaların korna çalmasını örnek verebiliriz. Darbe gürültüsü, komşunuzun zemininden tavanınıza kirişlerle bağlanmış doğrudan iletilen titreşim yoluyla hareket ederken, havadaki gürültü hava moleküllerinin birbirine çarpmasıyla iletilir. Sesin yoğunluğuna göre bu seslerde yapıda titreşimler meydana getirir. Özellikle mekanik sesler, müziklerdeki bass sesleri trampet, bateri odası vb alanlarda oluşan gürültü hem titreşim hemde hava doğuşumlu ses yalıtımı yapmayı gerektirir.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ses yalıtımı yapmanın 4 temel kavramı vardır. Elbette ticari sırlarımızı paylaşmıyoruz ancak bu bilgiler doğru bir yalıtımın nasıl olması gerektiği sizi bilgilendirecektir.

Ayrıştırma : Kelimenin tam anlamıyla, ayrıştırma, bir şeyi diğerinden ayırma veya ayırma eylemidir. Ses dalgaların bir titreşim oluşturduğundan ve bu titreşimin yayılması için sağlam bir yol veya iletken gerektirdiğini hatırlıyoruz. Yapılarımızda bu sağlam yol kolon, kiriş duvar veya zeminlerimiz olabilir.

Emilim :  Adından da anlaşılacağı gibi, bu faktörün etkisi, sesin eko ve yankıya uğrayarak artmasını engellemek sonuçta ortaya çıkan gürültünün azalmasını sağlamaktır.

Kütle : Kütle sesi engellemenin önemli bir faktörü olarak bilinir ancak ses yalıtımında sadece kütle arttırarak yalıtım pek mümkün olmaz. Doğru ürün kombinasyonları ile sorunları çözmek gerekir. Buradaki ilke, duvarı olabildiğince ağır yapmaktır. Bununla birlikte, yapı boyunca iletilen titreşim sesleri için o kadar kullanışlı değildir. Alçıpan, kontrplak, OSB, çimento levha , yüksek kütleli malzeme örnekleridir.

Sönümleme : Sönümleme, ses yalıtımının dört unsurundan biridir. Sönümleme malzemesinin yaptığı şey, ses (kinetik) enerjisini ısı enerjisine dönüştürmesidir. Başka bir deyişle, ses dalgalarının neden olduğu bir duvar veya tavanın titreşimlerini sönümler ve ses enerjisinin transferini engeller. Oluşturulan kütleler arasında sönümleme yapabilen iki mükemmel ürünle tanışmak isterseniz SoundCell ve SoundCell PRO ile tanışabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar
Kategoriler
Ses Yalıtım Süngeri
Ses Yalıtım Süngeri gürültüyü engeller mi ? Uzun zamandır karşılaştığımız sorulardan birine bu makaleyi yazarak cevap vermek istiyoruz.  İster gürültülü komşulara karşı ses yalıtımı isterse kendi ev stüdyonuzu inşa ediyor olun, ses yalıtımı süngeri yada diğer adıyla ses yalıtım köpüğü ile ilgili olarak her zaman aynı soru sorulur. “Ses Yalıtımı İçin İyi mi?” Kısa cevap:  […]
STC NRC IIC
STC, NRC ve IIC Farkı Nedir? STC ( Ses İletim Sınıfı) STC ( Ses İletim Sınıfı) , bir malzemenin veya ürünün sesin duvardan, tavandan, zeminden veya başka bir bina tertibatından geçmesini engelleme yeteneğini temsil eder – başka bir deyişle, havadan yayılan gürültünün bir yerden bir yere aktarılmasını durdurma. Kuzey Amerika’daki en yaygın ses ölçüm sistemidir […]
Gürültü Problemi
Gürültü Seviyesi ve İşitme Hasarı kulak sağlığı için oldukça önemli bir detay. Gençler henüz farkında değil. Güzel bir günde metroya yürüdüğünüzü, güneşin ışıldadığını, güneş gözlüklerinizi taktığınızı ve kulaklığınızın kulağınıza tam oturduğunu hayal edin. Tam metroya ulaştığınız anda en sevdiğiniz şarkı çalmaya başlar. Tren elbette büyük bir gürültüyle gelir ve artık en sevdiğiniz şarkıyı duyamazsınız, bu […]
Gürültü Problemi
Kemik İletimli Kulaklıklar ses pazarında yeni bir teknoloji ürünü olarak popüler hale geldi. Bazı insanlar kulak kanalının içine oturmadıkları için kafanın yanlarında dinlendikleri için karıştırırlar. Bir dinleyici, kulaklık kulağında değilse nasıl bir şey duyabilir? Cevap, titreşimlerin sesi yaymak için bir nesnenin içinden geçtiği akustik bir fenomen olan yapı kaynaklı seste yatmaktadır. Yapı kaynaklı ses bu […]
Antrasit Vicoustic Sünger
Akustik sünger kullanım alanları oldukça geniştir. özel olarak üretilmiş, değişik formlara sahip bir hacim akustik malzemesi olan bu süngerler günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Tek amacı ortamda yayılan seslerin yankısını gidermek, hacim akustiğini düzenlemek maksadıyla kullanılmaktadır. En çok yanılgı ürünün ses yalıtımı yaptığı ile ilgilidir. Akustik sünger ses yalıtım malzemesi değildir. Zira sünger malzemelerin hiç bir […]