Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Şap Altı Ses Yalıtımı

Şap altı ses yalıtımı; apartmanlarda katlar arasında veya mekanik hacimlerde oluşan yürüme – topuk sesi, makine titreşim sesi, hava doğuşumlu sesler televizyon, konuşma sesi gibi seslerin engellenmesinde doğru ürün seçimi ile oldukça etkili olabilirler.

Şap Altı Ses Yalıtımı

Şap, yapılarda zeminlere önemli miktarda kütle sağlarlar, kütle hava doğuşumlu seslerde kısmen etkili olsa da özellikle titreşim kaynaklı gürültü problemlerinde diyafram görevi görerek sesin artarak iletilmesine neden olurlar. Avrupa Yapı yönetmeliğine göre katlar arasında olması gereken hava doğuşumlu ses ve darbe titreşim seslerini engellenmesi mümkündür.  Gerekli ses yalıtım değerlerini elde etmek için yüksek performanslı esnek bir katmanın şapın altına yerleştirilmesi gerekmektedir.

Bu ürün  şapın üzerine gelecek yük durumuna göre ve titreşim veya hava kaynaklı sesin ses basıncına göre seçilmelidir. Şap altı ses yalıtım malzemeleri doğru tercih edildiğinde ses iletiminin önemli ölçüde azaltmak için şap ile brüt beton arasında kalır. Bu uygulama ile şapı brüt betondan tamamen izole eder. Akustik kenar şeridi yada akustik strip olarak da anılan ürünler ile şapın mevcut bina ile tamamen izole hale getirilir. iki bileşen tablanın tamamını içerir ve sesin zeminin altından veya çevresinden (duvar birleşim noktaları) kaçmasını imkansız hale getirir, böylece etkin bir zemin ses yalıtımı sağlayabilirsiniz.

Şap Altı Ses Yalıtımı Malzemeleri

Şap altı ses yalıtım malzemeleri, Piyasada bilinen standart taş yünü, köpük XPE ve benzeri gibi ürünlerin aksine gelişen teknoloji ile üretilen ürünler bulunmaktadır. SoundCell ürün grubu yerden ısıtma sistemleri dahil olmak üzere, şap atılmadan önce serme yöntemi ile uygulanan, montajı hızlı, duvar kenarında kıvrılabilen yapısı ile akustik strip kullanmayı gerektirmeyen hem darbe ve titreşim, hem hava doğuşumlu seslerde hem de katlar arasında ısı yalıtımı sağlayabilen, avrupa standartlarında STC55 değerini karşılayan akustik performans özellikleri sunar.

Ürün birleşim yerlerinde bini yaptırma özelliği ile şapta herhangi bir kırılma veya çatlama meydana gelmeden bu alanlarda oluşabilecek ses köprülemelerinin de önüne geçmektedir. Kapiler su emme oranı sıfır olan bu ürün şap suyunu içine çekmez sertleşmez ve ezilmez.

Tamamen antibakteriyel özelliği de bulunmaktadır. ürün ile ayrıca katlar arasında ek bir ısı yalıtım malzemesi kullanmanız gerekmez. Şap altı ısı yalıtımı sorunlarına da çözüm üretmektedir. Sizde şap aşamasında bu yalıtım detaylarını atladıysanız bir sonraki aşama olan parke altı ses yalıtımı çözümlerine göz atabilirsiniz.

Parke altında ses yalıtımı ?

Parke altında ses yalıtımı bitmiş yapılarda ses yalıtmı yapmak isteyen müşterilerimiz için sunduğumuz çözümlerden biridir.  Zemin ses yalıtım çözümlerinde öncelik olan şap altı yalıtım yapmaktır. Bu ekonomik ve hızlı bir çözüm seçeneğidir. Aynı zamanda brüt beton ile şap arasında kalan yalıtım malzemesi sayesinde şap zeminden izole olur.

Şap üzerin de oluşacak darbe ve titreşim zemine veya duvara geçmez. Parke altı yalıtım çözümleri ancak şap altı aşamasını kaçırmış müşterilerimize önerdiğimiz bir çözümdür.

Şap Altı Ses Yalıtım Sisteminin Faydaları

  • Mükemmel darbe ve hava doğuşumlu ses azaltma
  • 5mm kalınlığında, basınca / neme / yırtılmaya / takılmalara karşı yüksek direnç
  • Üstün çekme ve basınç dayanımı özellikleri
  • % 100 geri dönüştürülebilir
Şap Altı Ses Yalıtımı

Şap Altı Ses Yalıtımı

Şap Altı Kauçuk Ses Yalıtımı

Kauçuk ses yalıtım malzemeleri Togelo SBR Kauçuk Rubber ve Damtec Rubber ürünleri ile mekanik hacimlerinizde yüksek yük altında ezilmeden kullanabileceğiniz ürünler arasında yer almaktadır. Her biri farklı yük ve farklı frekanslarda ses yalıtım ve darbe yalıtım özelliğine sahip bu ürünler ile darbe seslerini kontrol altına alabilirsiniz ancak hangi ses yalıtım malzemeleri kullanacağınız konusunda bilginiz yoksa ücretsiz olarak akustik danışmanlarımıza danışabilirsiniz.

Konutlar için Soundcell ürünlerine göre maliyet performans açısından uygun olmasa da yüksek yük altında kullanılması gerekliliği bulunan şap altı kauçuk ürünler bu tarz mekanik hacim ses yalıtım çözümleri için popüler bir yöntemdir.

Şapın altında veya üstünde serme yöntemi ile kolayca uygulanabilirler. Duvar kenarlarında kıvrım oluşturulamadığından ayrıca akustik strip ile akustik bir kuşatma ihtiyacı gerekmektedir. Şap altı ses yalıtımı için kauçuk ürünlerimizi inceleyebilir veya bu ürünlerin kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kauçuk Rubber Şap Altı Ses Yalıtımı

Kauçuk Rubber

Bir Şap zeminin ve beton zeminlerin nasıl ses geçirmez hale getirileceği konusunda uzman tavsiyesi için bugün teknik uzmanlarımızla görüşün. Uygulamanız için en uygun ve uygun maliyetli ses yalıtımı çözümü belirlemenize ücretsiz yardımcı olurlar.  Arayın ve akustik uzmanlarımızla konuşun.