Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Yüzer Oda Ses Yalıtımı

Yüzer Oda Ses Yalıtımı gürültü türüne göre duvar tavan ve zemin alanlarında oluşturulacak ses yalıtım kesitinin mevcut yapıdan tamamen ayrılması ve temas etmemesi, bini noktalarında yüksek titreşim sağlayıcı poliüretan vb ürünler kullanarak oda içinde oluşturulan odalara verilen isimdir.

Yüzer Oda Ses Yalıtım Panelleri

Yüzer Oda Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Yüzer oda ses yalıtımı müşterilerimizden gelen sorulardan anladığımız kadarıyla yanlış anlaşılmış veya yanlış yönlendirilmiş oluyorlar. Giydirme kuru duvar sistemlerini  bkn: Alçıpan Duvar Ses Yalıtımı mevcut yapıya uygulayarak mükemmel bir ses yalıtımına ulaşabileceklerini düşünüyorlar ancak durum pek de öyle değil. Zira yüzer oda veya diğer adıyla oda için oda ses yalıtımı her ihtiyaca farklı şekilde hazırlanmalıdır. Şayet ihtiyaca yönelik hazırlanmaz ise eksik ve başarısız veya gereğinden fazla maliyetli olabilir.

Bu odada ihtiyaç duyulan gürültü türüne göre ses yalıtım malzemeleri seçimi yapılmalı ve buna göre duvar tavan ve zemin kesitleri oluşturulmalıdır. Hangi ses şiddetinde bir gürültü olduğu ve hangi frekans aralığında gürültünün yayıldığı ses yalıtım malzemeleri seçmede oldukça önemlidir. Zira 250hz frekanstaki bir gürültüyü 20dB yalıtan bir ürün gürültünün şiddeti değişmeden sadece frekansı değiştiğini varsayarsak örneğin 100hz de yalıtım değeri sadece 7dB olabilir.  Bu nedenle bu detaylar oluşturmak istediğiniz yüzer oda ses yalıtımı için oldukça önemlidir.

YouTube video

Yüzer oda ses yalıtımı sünger ile olur mu?

Genel olarak aldığımız sorulardan biri ses yalıtımı süngeri var mı?

Süngerler yapısı itibari ile açık hücre yapısına sahiptir ve hava geçirir. Hava geçiren herhangi bir ürün ses yalıtımı sağlamaz. Çoğu bildiğiniz süngerler ancak yankı ve eko gibi problemleri halledebilir bazıları ise yalnızca döşeme süngeri olarak kullanılabilir. Maalesef bu döşeme süngerlerini piyasada ses yalıtım süngeri gibi satılmaktadır. Akustik yumurta sünger veya akustik piramit sünger gibi sünger türleri ortamdaki yankı ve eko sorunlarını çözer ancak ses yalıtımı sağlamazlar.

Ne tür yüzer oda sistemleri var ?

Bulunduğu alana göre tamamen kuru duvar sistemleri ile yapılabilir. Alçıpan, Boardex, Akustik alçıpan, Ahşap MDF tarzı üretimlerimiz yanında metal sac sistemleri ile de yüzer oda oluşturmak mümkün. Fabrika ses yaltımı gibi gürültülü yerlerde akustik kabin izleme ve gözetleme yapılan yerlerde güvenlik nedeniyle metal sistemleri tercih edilmektedir. Konut okul vb alanlarda kuru duvar sistemleri daha uygun olmaktadır.