Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Kazan Dairesi Ses Yalıtımı

Kazan dairesi ses yalıtımı izolasyonu yapılmamış bir konutta özellikle hemen üstte katta oturanlar ciddi bir gürültü problemi yaşamaktadır. Burada bulunan kazanın brüt betona veya şapa direk temasından kaynaklı titreşim gürültüsünün yapıya iletilmesinin yanında kazan ve brülörün çıkardığı yüksek ses hem titreşim hem de hava doğuşumlu gürültünün birden fazla katı aşarak 2 veya 3 kat ve bazen yapı kaynaklı gürültünün bir kaç kat üstte kadar çıktığı görülmektedir.

Kazan dairesi ses yalıtımı

Genellikle bodrum veya çatı katında bulunan kazan daireleri normal şartlarda bu tarz mekanik cihazlar uygun yalıtımları yapılmış donatılı kaide betonları oluşturduktan sonra yerleştirilmelidir. Ancak bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayan veya dikkate almayan bazı uygulamacılar yalıtımsız veya uygun malzemelerle yalıtılmamış bir kaide betonu üzerine kazanın yerleştirdikten sonra gürültü problemini fark ederler. Bu yanlış uygulama sonrası maalesef bazı şeyleri düzeltmek oldukça güç, maliyetli ve çoğu zaman mümkün olmuyor.  Ancak..

Kazan dairesi ses yalıtımı nasıl yapılır ?

Kazan dairesi ses yalıtımı için şayet montajı bitmiş ve gürültü problemi yaşanıyorsa, özellikle mekanik tesisatın duvar ve tavan temas noktalarından yayılan titreşimi ve kazan dairesinin doğal çalışmasından kaynaklı çıkan hava doğuşumlu gürültüleri büyük oranda kesmek mümkündür. Bunun için alanda bir ses yalıtımlı oda oluşturulur veya kazan dairesi odası küçükse duvar ve tavanlarına ses yalıtım uygulaması yapılır.

Yapılacak ses yalıtımlı kuru duvar sistemlerinin bina ile teması olmadan montajı yapılır. Gürültü seviyesi ve şikayet alanında oluşan gürültünün seviyesine göre 7 katman ila 11 katmandan oluşan ses yalıtım sistemleri kurulur. Burada ki uygulama kalınlığı 10 cm ila 20cm arasında değişir. Kullanılacak kazan dairesi ses yalıtım malzemeleri buradaki gürültü ve şikayet seviyesine göre belirlenir. Kazan dairesinde ses yalıtımı yapıldıktan sonra son katmanda ihtiyaca göre tamamen veya kısmi olarak akustik süngerler uygulanabilir.

Kazan dairesi ses izolasyonu

Kazan dairesi ses izolasyonu

Kazan dairesi ses izolasyonu için dikkat edilecekler

Şayet yeni bir kazan dairesi oluşturuyorsanız mutlaka akustik danışmanlığımızı almanızı öneririz. Ancak bitmiş bir binada oturuyor ve kazan dairesinin sesini yatak odanızda uyuyabileceğiniz bir seviyeye getirmek istiyorsanız yapılacak bir çok ses yalıtım tedbiri bulunuyor. Öncelikle telefonunuza indireceğiniz bir desibel metre ile kazan dairesinde ve rahatsız olunan bölgede gürültü ölçümü yapmalısınız. Ardından kazan dairesinin fotoğraf ve videolarını bir akustik uzmanımıza kurumsal WhatsApp hattımızdan göndererek bu alanda  yapılacak yalıtım için maliyet ve sesin ne kadar kesileceği hakkında ücretsiz bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca bu yapılarda kapı yalıtımı da oldukça önemlidir. Bu nedenle yangın dayanımlı akustik kapılarımızdan tercih etmelisiniz

BİNALARIN GÜRÜLTÜYE KARŞI KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK