Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Alçıpan Bölme Duvar Ses Yalıtımı

Alçıpan bölme duvar ses yalıtımı; özellikle açık ofis, restoran vb sessizlik arayan alanlarda, sağladığı hızlı ve düşük maliyet bölümleme imkanı nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak hızlı bir bölümleme ses sorunlarınıda yanında getiriyor. Doğru planlanmamış her projede olduğu gibi ses yalıtım detayı düşünülmemiş veya doğru ses yalıtım malzemeleri Akustik Ürünler tercih edilmemiş alçıpan bölme duvar ses yalıtımı zayıf ve tüm konuşmaları, tüm toplantıları açığa çıkarıyor ve görüşme gizliliği ortadan kalkıyor.

Alçıpan Duvar Tavan Ses Yalıtımı

Alçıpan Duvar Ses Yalıtımı Yapar mı ? sorusunu zaman zaman duyuyoruz. Bilinmelidir ki alçıpan yapısı itibariyle ses yalıtım özelliği olan bir ürün değildir. Ancak bir kütle ve son katman ürünü olarak yapılarımızda kullandığımız, yangın güvenliği ve görsel olarak duvar kağıdı, duvar taşı, boya gibi katmanlarla istediğiniz şekli verebileceğiniz hafif yapı elemanlarıdır. Tüm alçıpan duvar ses yalıtımı detaylarında kullandığımız profesyonel ses yalıtım malzemeleri ve elbette oluşturduğumuz kesit ve uygulama profesyonelliği ile burada ses yalıtımı mümkün olabilir. Bir ürünün ses yalıtımı açısından değeri niteliğidir.Ürünün ses yalıtımı testleri yapılmış mı, yapıldıysa hangi frekans aralığında ne kadarlık bir ses basıncını önleyebiliyor bizim için önemli olan budur. Bu bakımdan alçıpan tek başına ses yalıtımı için niteliksiz ancak mutlu akustik duvar kesitlerinde önemli  bir yapı elamanı görevini üstlenir. Alçıpan ile duvar ses yalıtımı yahut tavan ses yalıtımı yapıyorsanız muhakkak profesyonel yalıtım malzemeleri kullanmanız gerekmektedir. Klasik taş yünü camyünü gibi elemanlarla yapılan ses yalıtım girişimleri ancak başarızlıkla sonuçlanacaktır.

Duvarlarla bina yapımında kullanılan malzemelere göre uygun yalıtım ürünlerinin kullanılması önemlidir. Doğru bir sonuca ulaşabilmek ve oluşan rahatsız edici gürültülerden korunmak için doğru yalıtım malzemesi kullanmak gerekir. Peki;

Alçıpan Bölme Duvar Ses Yalıtımı Malzemesi Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Doğru ses yalıtım malzemesi şikayete göre belirlenmelidir. Gürültü kaynağını bilmeden %80 yalıtım yapar diyerek pazarlanan ürünler çoğu alanda maalesef yetersiz kalmaktadır. Harcanan para ve zamanın boşa gittiği gibi mutsuzluğu da yanınıza kar kalabilir. Ses yalıtımı logaritmiktir, dolayısıyla aritmetik olarak hesaplanamayan bir gürültüde hem de gürültü seviyesini bilmeden %80 ses yalıtımı yapar demek etik, doğru ve anlaşılabilir değildir. Tercih edilecek malzemeler gürültü kaynağının şiddeti, frekansı ve rahatsızlık verdiği çevre alan şartları göz önünde bulundurarak tercih edilmesi gerekmektedir. Yalıtım malzemeleri hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz bir ürün satın almadan önce ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz.

Alçıpan Bölme Duvar Tavan Ses Yalıtımı

Alçıpan Bölme Duvar Tavan Ses Yalıtımı

Alçıpan bölme duvar ses yalıtımı nasıl yapılır?

Aynı ortak duvara sahip iki ofis, stüdyo ve reji, veya çalışma ofisleri.  Alçıpan bölme duvarı birbine yapışık olan iki oda arasında kalan duvardır. Bu bölme duvarlar camyünü veya taşyünü gibi gibi malzemelerle yalıtılamadığı, asıl görevi ısı yalıtımı olan bu ürünlerin sorunları çözmediğini hepimiz biliyoruz. Öyle ise profesyonel bir yalıtım malzemesine ihtiyacınız var demektir. Alçıpan bölme duvar ses yalıtımı, önemli bir konu olmakla birlikte kullanılacak malzemenin kalitesine ehemmiyet göstermek ayrıca önemli bir yere sahiptir. Bu da işinde uzman olan bir firmadan destek almayı gerektirmektedir. Ancak genel olarak Açık ofis bölme sistemlerinde sıkça kullanılan alçıpan bölme duvarlar ses yalıtımında akustik agraf, mineral plus, UC galvaniz profiller, duvarın bir yüzünden SoundCell diğer yüzünden SoundCell Pro kullanılarak bir kesit oluşturmak gerekmektedir.

Alçıpan Bölme Duvar Ses Yalıtımında Hava Boşluğu Önemi

Isı yalıtımında olduğu gibi ses yalıtımında da hava boşluğu önem arz etmektedir. Asgari 5cm olması gereken hava boşluğu ürünlerin direk yapı ile temasını engelleyerek titreşim kaynaklı seslerin duvar yada tavan yüzeyine dağılmasını engeller. Genel olarak duyduğumuz 10 cm boşluk bıraksam daha mı iyi olur düşüncesi pek doğru değildir. 5cm ile 80cm arasında sesin yalıtımı anlamında büyük farklar yoktur. Alan kaybı yaşamamak için fazla boşluğun tek cedarlı bir yapıda faydası hissedilmeyecek kadar azdır.

Hava boşluğu bırakmak için ahşap karkas veya çelik galvaniz profil, yüzeyi kaplamak için alçıpan, epdm kauçuk formunda ses yalıtım bariyeri ve akustik ses yalıtım malzemelerinin kullanılması gerekmektedir. Ses yalıtımı için pazarlanan Akustik Süngerler ses yalıtımı yapmadığını yalnızca hacim akustik amacı ile kullanılması gerektiğini bilmek gerekir. Aşağıda SoundCell ürünü ile oluşturulmuş örnek görseli inceleyerek giydirme alçıpan duvar ses yalıtımı katmanlarını inceleyebilirsiniz.

Ses Yalıtım Malzemeleri

Ortak duvar ses yalıtımı nasıl yapılır?

Bölme duvar ses yalıtımı

Çoğu apartmanda genel olarak var olan problemlerin başında, yan komşunun evinden gelen seslerdir. Bu sesleri gidermek için doğru malzemeler kullanılır ve uygulama doğru şekilde yapılırsa aslında ortada bir sorun kalmaz. Ama çoğu zaman proje sahipleri bu durumu göz ardı ettikleri için komşuların birbirlerinden rahatsız olmaları kaçınılmaz bir hal alıyor. Mutlu Akustik olarak yılların birikim ve deneyimine sahip ekibimiz ile yatak odası, mutfak, salon, çocuk odası ses yalıtımı, ev, sinema salonu, stüdyo odası, jeneratör odası vb ortak duvar ses yalıtımı ihtiyacı olan alanlarda müşterilerimize hizmet vererek yaşadıkları sorunlardan kısa sürede kurtulmalarına yardımcı oluyoruz.

Bizi aramadan karar vermeyin

Ses yalıtımı, deneyim ve tecrübe gerektiren bir işlemdir. Kullanılacak malzemelerden ortamın doğru şekilde ölçülmesine kadar tüm konulara dikkat ederek işlem yapmak gerekir. Alçıpan bölme duvar ses yalıtımı yapmadan önce firmamız ile iletişime geçerek kullanılması gereken malzemelerin seçimine ve fiyatlar konusunda ortak noktaya ulaşabilirsiniz. Daha sağlıklı yaşam alanlarına kavuşmak için mutlaka bizi arayın.

Ses Yalıtımda STC – Kesit Ses yalıtım değerleri RW cinsinden tablosu aşağıda bilgilerinize sunuyoruz. Tabloda bulunan ses yalıtım değerlerinde A veya A+ değerlerini yakaladığınızda konutlar ve açık ofislerde için yeterli performansı sağlamış olursunuz. Ancak Konuşma gizliliği olan ofis ses yalıtımı için mutlaka A+ değerinde ses yalıtımını sağlamanız gerekir ve bunu sağlayan çok özel ürün grupları için ücretsiz danışabilirsiniz.

 

Ses Yalıtım Sınıfıları

Ses Yalıtım Sınıfları