Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Ortak Duvar Ses Yalıtımı

Ortak duvar ses yalıtımı, komşu ilişkilerinin önemli olduğu özellikle kalabalık şehirlerde, apartman dairelerinde yaşayanların en çok ihtiyaç duydukları uygulamalardan biridir. Yan komşudan gelen sesleri engellemek ve yaşanılır bir ortam oluşturmak için bu uygulamanın yapılması bir lüks değil bir ihtiyaç haline gelmiştir..

Ortak Duvar Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı, inşaat aşamasında veya oturulmakta olan bir yapının ortak komşu duvara uygulanabilir. Bir duvarı ses geçirmez hale getirmenin birkaç yolu vardır. Ses yalıtımı endüstrisindeki gelişmeler, taşyünü gibi geleneksel duvar ses yalıtımı yöntemlerinden çok daha etkili neticeler veren ürünler geliştirilmiştir.

Bitişik Ortak Duvar Ses Yalıtımı

İş hayatının gürültüsünden bıktığınız yetmemiş gibi her akşam kendi evinizin içinde hatta yatak odanıza bitişik duvar ses yalıtımı yoksa komşularınızın telefonla konuşma sesi, mutfak sesi , su sesi, çocukların koşuşturma seslerini dinlemekten uyuyamaz ve bir süre sonra hassasiyetinizin arttığını hatta gereksiz bir gerginlikte olduğunuzu fark etmiş miydiniz ?

Eğer hala bu duruma gelmediyseniz bu sizin için iyi bir haber zira uzun süre rahatsız edici gürültülere maruz kalan insanlar fare tıkırtısından rahatsız olacak duruma geliyor. İş ilişkileri aile ilişkileri ve hatta kendi özgüvenini kaybetme noktasına geliyor. İstenmeyen gürültüler psikolojimi etkileyen en önemli faktördür.

YouTube video

Evde ses yalıtımı çözümleri sunan mutlu akustik tüm bina akustik çözümlerine hakimdir ve profesyonel ses yalıtım çözümleri üretir. Salon – Salon, Mutfak – Yatak Odası, Salon-Çocuk odası gibi eğlenme ve dinlenme alanlarının denk geldiği duvarlarda dahi %95 oranında ses sorunlarını ortadan kaldıracak ürün ve tecrübeye sahip profesyonel bir ekibe sahiptir.

Kalabalık bir şehirde yaşamanın en büyük sıkıntılarından biri rahatsızlık veren seslerin daha fazla olmasıdır. Dışarıdan gelen sesler bir yana, eski binalar başta olmak üzere yeni yapılan ancak ses yalıtımında kaliteli sonuçlar sunmayan yapıların olması, insan yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu da bina sakinlerinin özel olarak duvar ses yalıtımı yaptırmalarını gerektiriyor.

Hava Doğuşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Hava Doğuşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Komşu duvar ses yalıtımında Hava Doğuşumlu Ses :  Havadaki gürültü, ses dalgaları aracılığıyla havada dolaşır. Örnekler arasında müzik sesi, konuşmalar, Televizyon sesi, ağlama sayılabilir. Bu tür seslerden gelen ses dalgaları, üstünüzdeki boşluktaki zemin, ki bu da sizin tavanınız gibi katı bir şeyle çarpışana kadar havada taşınır. Ses dalgalarının çarpışması, titreşimleri duvar, zeminden veya  tavandan ve arkasındaki alana, yani yatak odanız , oturma odanız, ofisiniz, bebeğinizin odası vb. alanlara geçer. Örnek görselde detaylıca hava geçiş yolları belirtilmiştir. Çoğu konuştuğumuz müşterimiz zemin yada tavan gibi sert bir yapının sesi taşımayacağını düşünse de aslında bütün mesela yukarıdaki görseldeki gibi gerçekleşir.

 

Darbe Doğuşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Darbe Doğuşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Darbe kaynaklı seslerde duvardan gelir. Sizin odanıza ortak duvarı olan üst kattaki gürültülerin sizin duvarınızdan duyulabilir. Elbette bu sesin şiddetine bağlı olarak değişir ancak üst katınızdaki oluşacak her türlü darbe ve hava doğuşumlu seslerin sizin duvarınıza kadar uzandığı bir gerçektir.  Konuştuğumuz müşterilerimiz sesin sadece duvarın arka yüzüne geçebileceğini düşünüyor. Bu kısmen doğru çünkü ses sadece arka yüzüne geçmez sesin bir kısmı aşağı bir kısmı yukarı ve bir kısmı da sağa ve sola doğru hareket eder. Kısaca duvarın içine girerek 3 boyutlu olarak hareket eder. Yukarıdaki görselde topuk sesinin oluşturduğu titreşim ve gürültünün yapıda nasıl hareket ettiğini görebilirsiniz

Komşu Ortak Duvar Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Komşu ortak duvar ses yalıtımı komşu ortak duvarlarının ses geçirmez hale getirilmesi işlemlerini kapsamaktadır. Elbette bu konut dışı bi alanda olabilir burada amaç bu duvardan gelen gürültünün en düşük seviyeye indirgemek veya tamamen ortadan kaldırmaya çalışmaktır. Konutlarda daha sık rastlanılan problemlerden biri yan komşunun evinden gelen seslerin, direkt olarak odaya girmesidir. Bunun nedeni, ortak duvar ses yalıtımının yapılmaması ya da kullanılan malzemelerin sesleri geçişini engelleyememesi yada yeterli gelmemesidir. Bu tip durumlarda yapılabilecek en doğru şey profesyonel bir firmadan destek almaktır. Elbette ilk yalıtım başarısızlığı size pahalıya patlayabilir. Evde ders çalışan çocukların daha sakin bir ortama sahip olabilmeleri, ev halkının özel hayatının daha sağlıklı şekilde ilerleyebilmesi için bu uygulamanın mutlaka yaptırılması gerekir.

Ortak Duvar Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ortak duvar ses yalıtımı yapmanın bir kaç yolu vardır. Sadece kütle ile ses, kütle yay kütle şeklinde de yapabilirsiniz. Kütleler her frekansta başarılı olamazken, kütle yay kütle şeklinde konumlandırılmış bir giydirme yada bölme duvar ile harika bir ses geçirmez ortak duvar yalıtımı yapabilirsiniz. Ses yalıtımı malzemeleri araştırmaya başladığınızda muhtemelen manipüle edileceksiniz. zira aynı kişilere ait sitelere girip çıktığınızda bu siteler sizi belirli bir ürüne yönlendirecekler. Bu ürünlerin ses yalıtım testleri, hatta ne kadar ses yalıtımı yaptıklarını bilmediklerini fark edebilirseniz bu sizin için iyi haber.

Ortak Duvar ses yalıtımı için elbette gelen gürültünün titreşim veya hava doğuşumlu gürültülerden hangileri olduğu tespit edilmeli, ses seviyesinin ne kadar olduğunu akustik uzmanımızın size yönelteceği bir kaç soru ile belirlenecektir buna göre sitemizde bulunan farklı ürün yada ürünlerle yalıtımı yapılacaktır. aşağıda sizler için örnek bir duvar kesitleri paylaştık. Bu duvar kesiti toplamda 8.5 cm genişliğinde bir giydirme duvar ses yalıtımıdır. Genellikle bu detay konutlarda yeterli gelse de akustik danışmanımız sizler için en doğru kesiti belirleyecektir.

Ofis Duvar Ses Yalıtımı

Ofis duvar ses yalıtımı özellikle açık ofislerde ihtiyaç duyulan bir bölme yöntemidir. Genellikle kuru duvar sistemleri ile bölünen ofisler hangi yapı malzemesi ile bölünürse bölünsün arada taşyünü camyünü gibi malzemeler kullanılsalar dahi bu ofislerin birbirini arasında ki ses geçişlerini engellemek ancak profesyonel bir ses yalıtımı ile mümkün olabiliyor.

Özellikle bu alanlarda bulunan toplantı odası, telekonferans odası, müdür odası gibi alanların konuşma gizliliğine ihtiyaç duyduğu düşünülürse ve bir çalışan tarafından dahi bu konuşmaların bilinmemesi gerekiyorsa profesyonel ses yalıtım malzemeleri kullanmak zorunluluğu vardır.

Bu anlamda ofis bölmelerinde sorundcell ve SoundCell pro ürünleri bir çok ofis bölme ses yalıtımı ihtiyacına yönelik Türkiye ‘nin bir çok projesinde tercih edilmiştir.

Duvar Ses Yalıtımı Uygulama Fiyatı

Yaşam alanlarınızda daha rahat etmek için yaptırdığınız ortak duvar ses yalıtımı, uygulamada başarılı olan bir firma tarafından yapıldığında, sonuçlar daha garantili olur. Buna ek olarak ortak duvar ses yalıtımı fiyatı konusunda araştırma yapmanız, daha kaliteli sonuç elde etmenizi etkiler. Yılların birikim ve deneyimine sahip olan Mutlu Akustik ile beklentilerinizden çok daha fazlasını elde edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi ve fiyat teklifi için çağrı merkezi iletişim bilgilerinden firmamıza ulaşabilirsiniz.