Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Ortak Komşu Duvar Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Ortak Komşu Duvar Ses Yalıtımı ihtiyaç duyduğumuz en önemli ses yalıtım detaylarındandır. Her konut tipi ve her oda için farklı ses yalıtım detayları bulunmaktadır. Zira her konutun duvar yapısı ve ses geçirgenlik oranları birbirinden farklı olabilir. Örneğin bir müteahhit ortak duvarları 10 luk tuğla kullanırkan bir diğeri 13.5 luk tuğla, ytong yada bims gibi ürünler kullanmış olabilir. Yine ortak komşu duvar üzerinde alçı sıva mı var kara sıva mı var ? Bu detayların her biri ses geçirgenlik değerinde farklılıklara neden olmaktadır.

Ortak duvar ses yalıtımı

Yine bir örnek vermek gerekirse yatak odası – yatak odasına denk gelen bir alanla, yatak odası – mutfak denk gelen bir dairede ses yalıtımı tipleri farklı olmak zorundadır. salon – salona denk gelen duvarlarda yalıtım daha düşük seviyeli olabilir zira burada kendi iç gürültünüz de olabilir. Bu nedenle bu işi bir standartı yoktur. Size her gürültü tipi için bir uygulama modeli önerenleri ve hatta sesin şiddetini bilmeden “%80 keser” diyen satıcılarla karşılaşabilirsiniz.

Ortak Komşu Duvar Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ortak komşu duvar ses yalıtımı için öncelikle yapı durumu, duvar üzerinde bulunan kolon ve kiriş durumu ve yine tavan durumlarına bakılır. Tavan ne alaka diyebilirsiniz ancak bir led tavan modeliniz varsa bu alanlarda kırım veya kesim işlemi yapılarak yalıtımın zemin tabanından brüt tavan betonuna kadar çıkarmak gerekmektedir. Aksi halde üstte kalacak 15-20 cm kalınlığında ki boşluk bütün ses yalıtım detayınızı bozacaktır.

Yalıtım yapılacak ortak komşu duvarların hangi odalara denk geldiği, gürültü seviyesi belirlenir ve buna göre akustik danışmanlarımız tarafından kullanılacak malzemeler hızlıca belirlenir gerektiği durumlarda simülasyonlar yapılır. Uygulama ekibi ile birlikte ürünlerin sevki yapılarak belirlenen tarihte ortak komşu duvar ses yalıtımı uygulaması yapılır. Son katmanı alçıpan olan ses yalıtımlı duvarın üzerine opsiyonel olarak duvar kağıdı, dekoratif taş veya boya gibi seçeneklerle işlem tamamlanır.

Komşu Duvar Ses Yalıtımı

Tüm ön çalışmaları tamamlanmış komşu duvar ses yalıtımından önce duvar yüzeyine belirlenmiş kalınlıkta SoundCell ses yalıtım malzemesi Mutlu Akustik Sıvı akustik yapıştırıcı ile uygulanır. Birleşim yerlerinde birini yaptırılarak bu alanlarda yine akustik yapıştırıcı ile hava geçmeyecek şekilde yapıştırma işlemi yapılır. Duvar ve tavan kenarlarından taşırılan SoundCell üzerine kutu profil veya alüminyum U profiller dönülür ve C profillerin yanakları odaya bakacak şekilde yerleştirilir.

Bu duvardan en az 10mm uzaklıkta yapılarak temas engellenir. Oluşan boşluklara düşük yoğunluklu Mineral Plus veya taş yünü döşenerek bu alanda oluşabilecek rezonans engellenir. Tüm yüzey belirlenen kalınlık ve yoğunlukta alçıpan döşenir. Daha sonra belirlenen ikinci kat yalıtım malzemesi alçıpan üzerine uygulanır ve ikinci kat belirlenen yoğunluk ve özellikte ki alçıpanla duvar sonlanır. Oluşan duvar kenarlardan uzatılan soundcell sistemi üzerine binmiş duvar ve tavanla teması yoktur.

Ayrıca alçıpanlarda soundcell ürününe bindirilerek duvar tavan ve zeminle teması bulunmaz ve sistem tamamen havada asılı kalmaktadır. Böylece yapıdaki titreşimi almaz ve yapıya titreşim iletmez. Böylece ihtiyacınız olan profesyonel bir ses geçirmez duvar ses yalıtımı elde edebilirsiniz.

Ortak duvar ses yalıtımında kullanılacak malzemeler ses yalıtımı yapılmak istenen alandaki sesin şiddetine ve frekansına göre değişmektedir. Doğru ürünlerle profesyonel bir uygulama hizmeti alarak para ve zamanınızı kaybetmez Mutlu Müşterilerimiz arasında yer alabilirsiniz. Yukarıda belirtilen kesit hem ev ses yalıtımı, komşu ortak duvar ses yalıtımı hemde mekanik hacimlerde kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Seçilecek malzemeler düşük ve yüksek frekanslara göre seçilerek konuşma sesi yalıtımı yanında, home sinema ses yalıtımı, kareoke odası ses yalıtımı, stüdyo ses yalıtımı gibi farklı duvar ses yalıtımı kesitleri oluşturulabilir. İhtiyacınız olan ses yalıtımı detayları için uzmanlarımızdan profesyonel bir destek alabilir, Ortak komşu duvar ses yalıtımı nasıl yapılır bu konuda sorularınızı ücretsiz sorabilirsiniz.