Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Tavan Ses Yalıtımı

Tavan Ses Yalıtımı ister bir apartman dairesinde yaşayın, ister evinizin bir odasını veya bir katını stüdyo veya sinema odasına çevirin veya sadece gürültülü bir aileniz olsun, bir başkasının zemini sizin tavanınızsa, huzur ve sessizliğin tadını çıkarmak imkansız olabilir. Ayak sesleri, gümbür gümbür bas, sesli çalışan televizyonlar, yüksek sesli konuşmalar ve diğer her türlü ortam gürültüsü dinlenmenizi bozabilir, sizi işten uzaklaştırabilir, hatta uyku zamanınızı bozabilir ve sadece can sıkıcıdır.

Tavan Ses Yalıtımı

Tavan Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır

Tavan ses yalıtımı yukarıda bahsettiğimiz bu gürültülerden biri sizin tahammül sınırlarınızı zorluyor hatta çılgına çeviriyorsa, merak etmeyin, Abartmıyoruz her sorun için farklı çözümlerimiz var! Birkaç modifikasyonla tavanınızı ses geçirmez hale getirebilir, istenmeyen gürültüyü ortadan kaldırabilir ve keyifli sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik tüm ürünlerimiz antibakteriyel, yüksek ses yalıtımı, yaşlanmaz, su ve nemden etkilenmez.

Hiç bir ses yalıtım detayımızda açık gözenek yapısına sahip olan süngerleri kullanmıyoruz. Bu soru çok soruluyor. Süngerler kullanarak yalıtım yapmaya çalışmak yerine profesyonel akustik testleri olan ses yalıtım malzemeleri kullanarak tavan ses yalıtımı yapmak çok çok daha başarılı sonuçlar veriyor. Sonuçta yapmak istediğimiz ses yalıtımı ise bu ancak doğru ürünleri doğru kombinasyonlarla kullanarak tavan ses yalıtımı yapabiliriz.

Tavan ses yalıtımı için öncelikle müşterinin sorununu dinler ve buna göre bir ses yalıtımlı tavan kesiti belirleriz. Alan genişliğine alüminyum profil veya kutu profil sistemli kesitin tavan detayından başlayarak en az 6 katman en çok 8 katmanlı mekanik hacimlerde gürültünün türüne göre 11 katmanlı ürün ve  uygulamalarımızı müşterilerimize sunarız. Burada müşterinin bütçesine göre sorununu çözecek tavan ses yalıtım detaylarını müşteriye sunarız. Uyguladığımız bu detayın son yüzeyi akustik alçıpan, boardex veya alçıpan gibi yüzeylerle tamamlanır. Bu aşamadan sonra müşteri isteğine göre tavan dekorasyonu yapılabilir, boya veya gergi tavan sistemleri ile işlemi sonlandırırız. Dekorasyon kısmı tamamen müşterinin talebine göre değerlendirilir.

Tavan Ses Yalıtımı ?

Tavan ses yalıtımı yapmanın amacı basittir, katlar arasında ses yalıtımı yapılmamış yapılarda hava ve darbe gürültüsünü engelleyerek iki farklı nokta (üstünüzdeki alan ve bulunduğunuz yer) arasında hareket etmesini önlemek. Hava ve darbe gürültüsü nedir? Hadi bir bakalım:

Hava Doğuşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Hava Doğuşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Havadaki gürültü, ses dalgaları aracılığıyla havada dolaşır. Örnekler arasında müzik sesi, konuşmalar, Televizyon sesi, ağlama sayılabilir. Bu tür seslerden gelen ses dalgaları, üstünüzdeki boşluktaki zemin, ki bu da sizin tavanınız gibi katı bir şeyle çarpışana kadar havada taşınır. Ses dalgalarının çarpışması, titreşimleri duvar, zeminden veya  tavandan ve arkasındaki alana, yani yatak odanız , oturma odanız, ofisiniz, bebeğinizin odası vb. alanlara geçer. yani tavandan geldiğini düşündüğü çoğu gürültünün yalnızca tavandan değişl aynı zamanda duvarlarınızdan da geldiği unutmamalısın.

Yapılan araştırmalara göre üst kattan gelen seslerin en az %40 ı duvarlardan gelmektedir. Yani ses geçirmez tavan yapsanız bile gürültünün büyük bir bölümü duvarlarınızdan gelmeye devam edebilir. Burada ki oran eviniz duvarlarında kullanılan yapı malzemesinin türü, kalınlığı, kara sıva mı alçı sıva mı olup olmadığı gibi bir çok etkene göre değişebilir. Bu oran burada ki yapı türünün durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Darbe Doğuşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Darbe Doğuşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Üst Kattan Gelen Darbe Sesleri Nasıl Kesilir ?

Ses geçirmez tavan elde etmek oldukça kolaydır. Ancak darbeleri taşıyan bir çok nokta vardır. Örneğin kolonlar, kirişler ve duvarlar. Mükemmel bir yalıtım için duvar ses yalıtımı ihtiyacınız olabileceğini de planlamanız gerekir. Biri bir tabağı düşürdüğünde, sandalyeyi çektiğinde, veya topuk sesleri gibi oluşan seslere darbe gürültüsü denir. Bu seslerin titreşimleri havadan ziyade yapıların içinden geçer (bu nedenle bu tür gürültüye “yapı gürültüsü” de denir.) Bu durumda, darbe gürültüsü sizin zemininizden komşunuzun tavanına geçer. Komşunuzun tavanının sizin zemininiz olduğunu unutmayın. Aynı şekilde zeminin duvarla bağlantısı olduğundan bu titreşim kolon ve kiriş vasıtasıyla zayıflayarak gidebildiği noktaya kadar uzanır.

Bazı yapılarda zemin yalıtımı olmadığı için katlar arasında ses geçişleri çok daha fazladır. Bu bilinçle yapılmayan binalarda duvar ses yalıtımı da düşünülmediğinden bazen seslerin nereden geldiğini anlamak imkansız olur. Sizin alt kat yat yan komşudan mı geldiğini anlamaya çalıştığınız gürültü 2 kat alttaki yan daireden geldiğini bulmanız bazen uzun zaman alır veya bulmanız imkansız olur. Bu nedenle üst kattan gelen darbe seslerinin yalnızca tavan ses yalıtımı yaparak çözülemeyebileceğini anlamalısınız. Bunun çok kolay bir yolu duvarlarınızı dinleyin ve seslerin duvarlarınızdan gelip gelmediğini kontrol edin.

Mutlu Akustik , tavan ses yalıtımı için çeşitli yüksek kaliteli çözümler sunmaktadır. Bu tür ses yalıtımı, özellikle ev sinemaları ve kayıt stüdyoları için ve ayrıca üst kattaki komşulardan gelen gürültüyü ortadan kaldırmak için kullanışlıdır. Köpük, sünger ve taşyünü gibi malzemeler yapısı itibari ile sesi yalıtma özelliği oldukça düşük olduğundan ve herhangi bir ses yalıtım testi bulunmadığından uygulamalarımızda akustik testi olmayan ürünleri tercih etmiyor veya tavsiye etmiyoruz.

Tüm Gürültülerin Tavandan mı geldiğini düşünüyorsunuz ?

Sizde tüm gürültülerin tavandan geldiğini düşünenlerdenseniz bu kanı genellikle yanlıştır. Zira sesler bir yapıya girdiğinde ok gibi hareket etmezler. Bu nedenle yapı içinde dolaşmaya başlayan sesler duvar içinde aşağı yukarı ve sağa sola doğru hareket ederler. Aynı şekilde zemin yada tavana giren sesler kolon kiriş şap marifetiyle yapının diğer alanlarına zayıflayarak ilerlerler bu nedenle ses konusunda hassas iseniz veya sessiz bir ortam oluşturmak istiyorsanız ortak duvar ses yalıtımı ve zemin ses yalıtımı konularına da göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Duvar ses yalıtımı tavan ses yalıtımı ile birlikte uygulandığında doğru ürün ve uygulama ile mükemmel bir sonuca çok daha yaklaştırır.

Profesyonel ses yalıtımı detayları oluşturmak için bir uzmanımızdan destek almayı unutmayın.