Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Ahşap Akustik Paneller

Ahşap akustik paneller, akustik düzenlemede en sık kullanılan derzli, delikli, MDFLam, ahşap veya lake boyalı, modellerinde üretilebilmektedir. 1m²  1000 delikten 64000, deliğe kadar mikro perforeli olarak üretimi yapılabilmektedir.

Akustik Ahşap Paneller

Ahşap akustik paneller, duvar ve tavan gibi yerlerde kullanılan akustik bir malzemedir. Her alanda kullanılabilmekle birlikte daha çok geniş hacimli alanlarda ve ziyaretçisi olan, konferans salonu, opera, çok amaçlı kültür merkezleri gibi alanlarda tercih edilmekle birlikte ahşap sıcaklığını hissetmek isteyenler için toplantı odası, makam odası veya stüdyo gibi ses yalıtımı ve akustik düzenlemenin daha çok ihtiyaç duyulduğu alanlarda da kullanılabilmektedir.

Farklı model seçeneklerine sahip olmasının getirdiği avantajları sayesinde, dekoratif amaçlı da kullanılabilmeleri, hem yutucu hem de yansıtıcı modellerinin bulunması, kullanılan alanlara şık bir görünüm sunmasını etkilemektedir.

Ahşap Akustik Panel Neden Kullanılır?

Yaşam alanı olarak ya da iş alanı olarak kullanılan alanlarda, insan psikolojisi üzerinde etkili olan durumlardan biri de rahatsız edici gürültülerdir. Özellikle televizyon stüdyosu, ses kayıt odası, sinema salonu, tiyatro ve ev sineması vb gibi alanlarda yankı eko gibi gürültünün yüksek olması, inşa edilen alanların amacından uzaklaşmasına neden olur. Yüksek yankı ve eko oluşan alanlarda duyma kalitesini düşüren soruna neden olur.

Akustik paneller, doğru şekilde kullanıldığında ve uygulamada başarılı teknikler uygulanarak uygulandığında, bu tip sorunların ortadan kalkması mümkün hale gelebilmektedir. Ahşap akustik panel de aslında aynı amaçlar doğrultusunda kullanılır fakat bunların diğer panellerden farkı, dekoratif olmaları sayesinde hem akustik düzenlemeyi sağlaması hem de ortama hoş bir görünüm kazandırmasıdır.

Kapalı ortamlarda yankıyı önleyen ve akustik düzenlemeye yardım eden ve yaşam alanlarında kaliteli yaşam sunan akustik ahşap paneller, sunduğu özellikleri ve özel detaylarıyla yaşamın daha üst seviyede seyretmesini sağlar.

Ahşap Akustik Panel Özellikleri

Her insan yaşam alanında rahat etmek ister. Özel hayatının daha sakin ve dingin geçmesini ister. Ama kabul edelim ki büyük şehirlerde bu tip ortamları oluşturmak gerçekten zordur. Trafiğin kalabalığı, insanların çıkarttığı gürültüler, apartman dairelerinde üst komşu ya da yan komşuların istemsiz hareketleri, ses anlamında kişilerin rahatsız olmasına neden olur. Ahşap yapıların ses yalıtımı için farklı uygulamalar vardır. Akustik panel, sahip olduğu özellikleri sayesinde hacim akustik problemleri gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır. Konferans salonu gibi geniş alanlarda hem akustik hem sesin arka sıralara taşınmasını sağlar. Daha küçük hacimler için Akustik kumaş panel modellerimizi inceleyebilirsiniz

Panel arkasına yapılacak ses yalıtım detayı ile öncesinde istenmeyen dış gürültüleri engelleme, içerideki sesin mekan dışına çıkışı engellenir. Son katmanda yerleştirilen akustik ahşap paneller iç hacim akustik düzenlemesini sağlar.  Ahşap akustik paneller, tüm yaşam alanlarında kullanılabilen ve dayanıklılığı ile uzun süre kullanılabilen panellerdir. Ahşap akustik panel özellikleri ile yaşam alanlarınız daha yaşanılır hale gelir, özlemini çektiğiniz ortamların oluşması çok daha kolay bir şekilde tasarlanır. Genel olarak ahşap akustik panel özellikleri şunlardır;

 • Yankı ve Eko sorunlarını giderir,
 • Ses ve Duyma kalitesini yükseltir,
 • Dışarıdan gelen seslerin içeri girmesini engeller, (arkasına yapılacak doğru ses yalıtımla)
 • İçerideki seslerin dışarıya çıkmasını engeller. (arkasına yapılacak doğru ses yalıtımla)
 • Dekoratif modellere sahip olduğu için kullanılan alanlara hoş bir görünüm sağlar.
 • istenilen MDF Lam deseni veya özel lake boyalar ile istenilen renklerde
 • Yangın sınıfı E sınıfından A sınıfına çıkarılabilir

 

Ahşap Akustik Panel Nasıl Uygulanır?

Standart olarak 600x1200mm ebatlarında üretilen akustik paneller, müşterilerin özel taleplerine bağlı olarak farklı ölçülerde de üretilebilmektedir. Uygulamada uzman olan firmamızdan destek alınarak işlemlerin yapılması, montaj esnasında sorun yaşamamanız için sonuçların daha kaliteli olmasını sağlayacaktır.

Ahşap akustik panel uygulama işlemleri kişilerin kendi başlarına da yapabilecekleri bir işlemdir. Ancak sağlıklı sonuç elde edebilmek ve akustik düzenlemenin doğru şekilde oluşmasını sağlayabilmek için akustik danışmanlardan veya Mutlu Akustik ‘den destek almak gerekir.

Ahşap Akustik Paneller Nerelerde Kullanılır?

Tüm yaşam alanlarına uygun modellere sahip olan ve sunduğu başarılı sonuçlarla uygulama alanlarında mükemmel sonuçlar sağlayan ahşap akustik paneller, genel olarak şu alanlarda kullanılmaktadır;

 • Müzik salonları,
 • Sinema salonları,
 • Ev sinema salonları,
 • Tiyatrolar,
 • Dinlenme odaları,
 • Kayıt odaları,
 • TV stüdyoları,
 • Radyo stüdyoları,
 • Ses kalitesi ve artikülasyonun iyileştirilmesi gereken yerler,
 • Bowling salonlarında.

Ahşap akustik paneller yankı eko gibi iç gürültü sorunlarını engellenemek için tasarlanmış ürünler olup bu ürünlerin herhangi bir ses yalıtım amacı taşımazlar. Ses yalıtımı ihtiyaçlarınız için ses yalıtımı için kullanılan malzemeler listesini inceleyebilirsiniz.

Ahşap Akustik Paneller Sağlıklı mı?

Bir ürün satın almadan önce sağlık açısından değerlendirmek, hem insan sağlığı hem de çevre sağlığı açısından çok çok önemlidir. Akustik panel seçiminde de bu ayrıntıya önem vermek gerekir. Derzli, delikli, MDFLam, ahşap veya lake boyalı modellerden üretilen Mutlu akustik ahşap panelleri, ulusal çevre koruma EO standardına uygun olarak üretilmektedir. Gerekli testlerden geçirildikten sonra piyasaya sunulan ahşap akustik paneller, doğru marka ve doğru firma seçilmesi durumunda beklentileri en üst seviyeden sağlar.

Tamamlayıcı Ürün: S-Door Akustik Kapı modellerimiz içinde size de uygun bir model bulunur. Çünkü bu kapılar tamamen özel üretimdir. Ses yalıtımlı ve akustik bir kapı sahibi olun ve kapılardan kaçan seslere son verin. Akustik kapı modellerimizi inceleyin.