Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı, en basit tabiriyle belirli bir ses kaynağının ürettiği gürültüyü rahatsız olan alana ulaşmadan engellemek, izole etmek, ses yalıtımı ile ses seviyesini düşürerek gürültü rahatsızlığını ortadan kaldırmayı hedefleyen yapıdaki işlemlerin bütünüdür. Ses yalıtımı için bir çok  yöntem vardır. Sesi yansıtmak veya absorbe etmek, veya gürültüden uzaklaşmak olarak tanımlanabilir. Elbette sorun olarak gördüğümüz gürültülerden çoğunlukla uzaklaşamıyoruz. Ses yalıtımı Malzemeleri seçerken uygun fiyatlı ürünler seçmek yerine gürültü problemlerini ortadan kaldırabilecek doğru yalıtım malzemelerini veya uygulama hizmetlerini satın almanız yapacağınız en doğru karar olacaktır. Aksi halde tüm paranız, emekleriniz ve zamanınız boşa gidecektir.

Ses Yalıtım Malzemeleri

Bu tarz yanlış uygulamalarla sıkça karşılaştığımızdan müşterilerimiz genellikle paralarını ve sektöre olan güvenini kaybedebiliyorlar. Peki siz nereden başlamalısınız ? Öncelikle sorunu doğru tespit etmek gerekiyor. Basit bir ses yalıtım kılavuzu ile doğru bir noktadan başlayabilirsiniz.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Öncelikle ne tür bir yalıtım ihtiyacınız olduğuna karar vermelisiniz. Satın alacağınız yalıtım malzemelerinin sizin gürültü probleminiz için ne kadar faydalı olabileceğini danışmanlardan doğru şekilde öğrenmelisiniz. Piyasada bulunan PVC, EPDM ağır ses bariyeri, kauçuk, bondex sünger, akustik yumurta sünger, taşyünü, EPS XPE gibi bir çok ürün satılıyor. Bu ürünlerden hangisi gerçekten ses yalıtımı sağlıyor ve hangi ürün sizin ihtiyacınıza cevap vereceğini doğru tespit etmek sizin için oldukça zor ve internet kaynakları oldukça yanıltıcı olabiliyor.

Ayrıca zemin mi Duvar mı yalıtmanız gerekiyor bazı gürültülerde buna karar vermek güç olabilir. Zaten bir çok firmayı arayarak kafanız şimdiden karıştı değil mi? Size hazırladığımız bu kılavuzu okumaya devam edin.

YouTube video

Ses Yalıtımı için hangi ürünü seçmeliyim  ?

Hangi tip ürüne ihtiyacınız olduğunu bilmiyor musunuz ? Aşağıdaki sorunlardan hangisi sizin sorununuzu en iyi tarif eden açıklama ?

  1. Oda içindeki yankı vb gürültüden rahatsız oluyorum.
  2. Yan duvarlardan, tavandan veya zeminden gelen veya giden seslerden rahatsız oluyorum.

Eğer sizde 1. seçeneği seçenlerdenseniz izlemeniz gereken yol  yankılanmayı ortadan kaldıracak doğru ürünleri seçmektir. Yani hacim akustiği ürünleri kullanmanız gerekir. Elbette burada uygulama basit gibi görünse  de ürünlerin antibakteriyellik, çalışma frekansları bir kaç faktöre dikkat ederek tercih etmek gerekir.  Bu ürünleri doğru bir yerleşimle yalnızca duvar ve tavanlara HUQ (Akustik Kumaş Panel) hatta zemine yerleştirerek (akustik halı) burada oluşan rezonans frekanslarının azaltılmasını sağlayabilirsiniz. En basit şekilde akustik süngerler ile de bu sorunu profesyonel olmayan, ekonomik bir şekilde çözebilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki akustik süngerler antibakteriyel malzemeler değildir ve içinde karbon tozu bulunur. İnsanların olduğu yerlerde kesinlikle kullanılmaması gereken ürünlerden olup ancak mekanik hacim alanlarında kullanılmalıdır.

Genellikle yankı süresi olarak bilinen reverberasyon süresi kapalı bir alanda sesin kaybolması için geçen süreyi ifade eder.  yansıma alanları olan bir odada sesin defalarca yansıdığını şu aşağıdaki anfi  görselinden görebilirsiniz.

Akustik Ses Yalıtımı Yankı Eko

Akustik Ses Yalıtımı Yankı Eko

 

Fabrika, ofis, ev, stüdyo gibi alanlarda da durum bundan farklı değildir. Bu yansımalar karıştığında, yankılanma olarak bilinen bir fenomen ortaya çıkar. Yansımalar perde, sandalye ve hatta insanlar gibi sesi emebilen yüzeylere çarptığında yankılanma azalır ancak çoğu zaman yetersizdir. Çünkü her ürünün ses yutuculuğu birbirinden farklıdır. Bu NRC dediğimiz 0 ila 1 arasında değişen bir değerle ölçülür.

Akustik ürünler için farklı seçenekler var açık hücreli akustik süngerler, delikli akustik ahşap paneller ve HUQ Akustik kumaş kaplı panel gibi. Bu akustik ürünleri uygulanması genellikle kolay olabilir. Elbette bu seçeceğiniz ürüne göre değişebilir ancak basitçe yapıştırma şeklinde uygulanabilen HUQ akustik paneller dekoratif, antibakteriyel ve düşük frekanslarda yüksek yutucu değerlerine sahip ürünler olarak herkesin kolayca uygulayabileceği ürünlerdendir. Ekonomik model arayanlar için Akustik süngerler tercih edilebilir.

Ancak 2. seçeneği seçeneği seçenlerdenseniz işlemler biraz daha karmaşıklaşır. Bir sesin yapıdaki kaçış noktalarını iyi bilmek, gürültünün frekansını iyi bilmek ve elbette şiddetini iyi bilmek gerekir. Zira bu detaylar akustik uzmanlara kullanması gereken malzemelerin detaylarını verir.  Her ses yalıtım ürünü farklı frekanslarda çalışır ve farklı yalıtım değerlerine sahiptir. Yani 200hz ‘de 33dB yalıtım sağlayan bir ürün 100hz ‘de yalnızca 11dB gibi bir yalıtım sağlayabilir. Dolayısıyla ürünlerin çalışma frekanslarını bilmek oldukça önemlidir. Bu yalıtım detaylarınızda yüksek fiyat maliyetinden kurtarmakla kalmaz, gereksiz kütle oluşturmayı ve yer kaybetmeyi de engeller.

Evde Ses Yalıtımı

Genellikle alt üst veya yan komşunun gürültüsünün etkilerini azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan işlemler bütünüdür. Mevcut yapılardaki gürültü izolasyonun en önemli detayları ortak duvar ses yalıtımı ve katlar arasında darbe titreşim yalıtımıdır. Genellikle özel bir amaç olarak kullandığımız home stüdyo veya home sinema gibi alanlarınız yoksa ev içinde kendi gürültülerimizden rahatsız olmayız. Bu nedenle konutlarda genellikle ortak duvar ses yalıtımı ve zemin yalıtımının yapılması yeterlidir ancak üst kat komşumuzda zemin yalıtımı yoksa ve anlaşılabilir bir komşu değilse bu durumda tavan yalıtımı zaruriyeti doğar ve bu alanlarda da gürültü kontrolü yapılması gerekir.

Hava Doğşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Hava Doğşumlu Seslerin Geçiş Yolları

Elbette evlerde ses yalıtımı odağında duvar tavan ve zemin kadar kapı ve pencerelerde bulunur. Pencerelerden gelen gürültünün azalımı için akustik cam ve akustik pencere kasaları kullanmak gerekir. Aşağıda sizler için bir evin mahallerinde olması gereken gürültü seviyelerini belirledik. Bu seviyelerin ürerinde bir gürültü söz konusu ise gürültüden kaynaklı stres yüklenmeyin ve hemen bir uzmanımızdan ücretsiz destek alın.

Gürültü Seviyeleri Sınırları

Kullanım AlanıdBAZaman Dilimi
Yatak odası ( şehir içinde )40Gece süresince
Yatak odası ( şehir dışında )35Gece süresince
Oturma odası ( şehir içinde )55Gündüz ve akşam
Oturma odası ( şehir dışında )40Gündüz ve akşam
Oturma odası ( şehir kenarı )45Gündüz ve akşam
Mutfak ( şehir içi, dışı, kenarı )60Faaliyet süresince

Tavan Ses Yalıtımı

Üst kat komşunuzdan gelen gürültülerin seviyesi çoğu zaman tahammül sınırlarını aşabiliyor. Tavan ses yalıtımı uygulamasını neden yaptırmak istediğiniz çok önemli. Zira üst kattan gelen konuşma, televizyon veya müzik sesini engellemek istiyorsanız bu iyi bir yöntem olabilir. Ancak şu hatırlatmayı yapalım. Sesler bir yüzeye girdiğinde sadece arka yüzeyinden çıkmazlar, yani yaydan fırlayan bir ok gibi ilerlemezler. İnsanların en büyük yanılgıları dan biri budur.

Gürültü Duvar, kolon, kiriş gibi yapılarda ( ki bu duvarın tuğla, bims yada ytong gazbeton olup olmaması fark etmez ) aşağı yukarı sağa ve sola da yayılırlar. Özellikle kolon – kiriş gibi yapıyı ayakta tutan taşıyıcılar seslerin başka bir noktaya taşınmasını sağlar. Bu mümkün olan en uzak noktaya kadar zayıflayarak hareket eder ve ilerler.

Bu nedenle sadece tavanı yalıtmak sorunu tamamen ortadan kaldırmayabilir buna rağmen geniş bir alana sahip tavanın doğru ürün ve uygulamalar ile yalıtımını yapmak ~%70 oranında gürültü problemini ortadan kaldıracaktır.

Tavan Ses Yalıtımı Darbe Sesleri

Tavan Ses Yalıtımı Darbe Sesleri

Yukarıda izah ettiğimiz üzere kolon – kirişler ve duvarlar sesi taşır demiştik. Bu ses bir darbe titreşim kaynaklıysa topuk sesi, yürüme sesi , çocukların koşturma sesleri, oyuncak fırlatma, masaya telefon koyma gibi çok hassas işlerde bile aşağıdan gürültüyü duyabilirsiniz. Darbe seslerini zeminde şap altından, parke altından ve halı altından yapılacak yalıtım uygulamaları ile çözmek ekonomik olarak avantajlı ve kolaylıklar sağlar. Halı altı uygulamalar son tercihimiz olmalıdır. Darbe seslerinde tavandan yapacağınız yalıtımla performans olarak üst kat zemininden alacağınız performansı alamazsınız. Zira üst kat şap altında uygulanan doğru ürünle veya parke altında kullanılabilecek doğru ürünle darbe brüt betona geçmeden engellemek mümkündür. Ancak bazen komşuluk ilişkilerimiz yeterli olmadığından tavan yalıtımı yaptırmak en iyi seçenek gibi görünüyor.

Tavan Ses Yalıtımı

Tavanınızın ses yalıtımı, sahip olmak istediğiniz huzurun yanı sıra çeşitli faydalara sahiptir. Elbette profesyonel bir destek almanız mutlu bir sonuca giden birinci adımdır.

Zemin Ses Yalıtımı

Konut gibi alanlarda yalıtım uygulamalarının en kolayı Zemin ses yalıtımı olmakla beraber farklı uygulama yöntemleri bulunur. Mekanik hacimlerde işler biraz daha zor ve karmaşıktır, ancak doğru ürün seçimiyle mekanik hacimlerin de gürültü kontrolü oldukça kolaydır.

Kazakistan ‘da yaptığımız okulun son katını basketbol alanı olarak tasarlayan mimar, alt katta bulunan toplantı salonuna sesin gitmemesini istediğin de de başarılı bir detay oluşturmuştuk. Kiriş ve brüt beton arasında titreşim engelleyici ürünler kullanarak oluşturulan bir yükseltilmiş döşeme üzerine yüzer şap uygulaması bu tarz sorunların en etkili çözüm yollarındandır. Taban ses yalıtımı

Zemin Ses Yalıtımı

Parke Altı Ses Yalıtımı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi konutlarda işlem duvar tavan gürültü izolasyonu uygulamalarına göre daha basittir. Katlar arasında ses ve ısı yalıtımı sağlayan SoundCell gibi Profesyonel ürünleri kullanarak basitçe serme yöntemiyle biniler oluşturup ve duvar kenarlarında ürünü kıvırarak yüzer şap imalatı yapabilirsiniz. Ayrıca zeminde parke altında da kreş havasında olan çocuklu evler dahil olmak üzere oldukça etkili yöntemler bulunuyor. Bu ürün ve uygulama yöntemiyle darbe hareketleri sönümlenir ve hava doğuşumlu seslerin geçişide engellenir.

Viskoelastik bileşiklerden üretilen SoundCell Pro hem darbe hem hava doğuşumlu ses yalıtımında oldukça etkilidir. Bilinmelidir ki üzerinde bulunan yüke göre, sesin gürültü seviyesi ve frekans aralığına göre farklı kesitlerde ses yalıtım detayları oluşturulabilir. Bu nedenle bir başkasının uygulamasının sizin detayınızda çalışması mümkün olmayabilir. Bu nedenle profesyonel bir uzmandan destek almanızı öneririz.

 

Duvar Ses Yalıtımı – Sesin Kaçış Noktası

Ortak duvarları bulunan apartman daire, ikiz villa, apart, residance yada müstakil gibi yapılarda yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesidir. Apartman dairesi, ikiz villa, yada son kat dubleks evlerin yapısından dolayı muhakkak iki dairenin bazı odalarını yalnızca bir duvar ayırır. Eğer bu duvarlarda maliyetten kaçaınarak yapıldıysa sanki yan komşu ile beraber yaşıyormuş gibi her sesi duymak ve anlamak mümkün olabiliyor. Salon – Salona, Yatak Odası – Yatak Odasına, Çocuk odası – çocuk odasına bakan duvarlar çok zayıf imal edilmediyse bir nebze idare edilebiliyor ancak Yatak Odası – Salona, Çocuk Odası – Salona, Yatak Odası komşunun mutfağına bakan dairelerde sorun oldukça büyük.

SoundCell Pro Duvar Tavan Zemin Ses Yalıtımı

SoundCell Pro Duvar Tavan Zemin Ses Yalıtımı

Genellikle Duvar Ses Yalıtımı sorunları bulunan müşterilerimiz sabrının son noktasında bizi aradıklarından ciddi bir yıpranmışlık görüyoruz. Sinirler bozulmuş, aile kavgaları başlamış hatta komşuya karşı tehditkar konuşmalara şahit oluyoruz. Gürültüden tüm uyku düzeni bozulmuş ve kirada oldukları için masraf etmek istemeyen hanımefendilerin ağlayan seslerini dinliyoruz ve elbette bu durum oldukça üzücü.

Ortak duvar yalıtımı sorunu bugün karşılaştığımız en yaygın sorulardan biridir. Gürültüler komşulara gitmeden komşu duvarımı nasıl ses geçirmez hale getirebilirim sorusu oldukça sık duyduğumuz sorunlardandır?

Sadece Türkiye ‘de  8 milyondan fazla kişinin komşu duvarlardan gelen gürültüden rahatsız olduğu belirtilmekte. Duvar ses yalıtımı veya komşu duvar ses yalıtımı ile ayrıntıya girmeden önce genel olarak duvarları iki tipe indirgeyebiliriz. Bir tuğla veya blok tarzı katı duvarlar, iki Alçıpan bölme duvarlar. Her iki tür duvarda da ses problemleri yaşamak muhtemeldir. Bu konuda uzman olmanızı beklemiyoruz, doğru ses yalıtımını seçmek için herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa, bizi aramaktan çekinmeyin.

Hava ve Darbe, ana gürültü türleridir. Hava doğuşumlu sesler konuşma, televizyon,  müzik vb. gibi genel seslerdir. Darbe gürültüsü ayak sesleri, mobilyaların hareketi, kapıların çarpması gibi sesler ve titreşimler oluşturur. Komşu ortak duvarlarda genellikle hava doğuşumlu sesler en büyük rahatsızlığı verir. Duvarınızda yapılacak doğru bir yalıtımla bu sorunların tümünden kurtulmanız bir mucize değil. Bu sadece bilimdir. Ses yalıtımı matematik gibidir. Doğru ürün ve doğru kurgu ile komşu duvar sorunlarını çözmek oldukça kolay.

Doğru gürültü kontrolü çözümünü oluşturmak için önce gürültü sorununun türünü belirlemeniz ve ardından gürültü sorununun seviyesi de aynı derecede önemlidir. Profesyonel danışmanlarımıza ses sorununuzu anlatın, sizin için çözümler Sunacaklar. Zira bu konuda binlerce iş tecrübesine sahibiz.

Sonradan ses yalıtımı Nasıl yapılır?

En çok duyduğumuz sorulardan biri Sonradan ses yalıtımı Nasıl yapılır ? Genellikle Türkiye ‘de bulunan yapılarda ses yalıtımı yapılmadığından, bitmiş bir dairenin ses yalıtımını gürültü tespitini yaptıktan sonra ne tür malzemelerle yalıtım yapılacağına karar veriyoruz ve buna göre bir ses yalıtım detayı oluşturuyoruz. Binalarda genellikle kuru duvar ses yalıtımı ile gürültü problemlerini or yapıyoruz.

Ortak Duvar Komşu Duvar Ses Yalıtımı

Ortak Duvar Komşu Duvar Gürültü İzolasyonu

Oda içinde oda – Yüzer Oda

Oda içinde oda; yada diğer bilinen adıyla yüzer oda, özellikle fabrika içinde ki ofislerin, açık ofislerde ki toplantı odaları veya apartman dairesi gibi alanlarda komşularını rahatsız etmek istemeyen vokal, youtuber , ses sanatçıları, kayıt almak isteyen, bateri çalmak, davul çalmak isteyenlerin bir daireye oranla daha ekonomik daha etkili ve profesyonel yalıtımlar yapabileceği farklı bir yalıtım yöntemlerdendir. Bu ürünler demonte olarak imal edilebilir veya yerinde montajlanır.

Bir odanın farklı bir noktaya ses ve titreşim aktarması genellikle mekanik yollarla gerçekleşir. Sesin yarattığı titreşimler doğrudan tuğla, ahşap veya beton gibi yapı elemanlarından geçer. Duvar, tavan, zemin gibi sondaj panosu görevi gören bir unsurla karşılaştığında titreşim güçlenir ve bu titreşim gidebildiği noktaya kadar uzanır. Bu durum hem hava doğuşumlu seslerin farklı alanlara geçişini sağlar hem de titreşim uğultu olarak duyulur.

Yüzer odalar tamamen elastomerik ürünlerle zeminden ayrılmış, mevcut oda ile bağlantısı olmayan bir yapıdır. Dolayısı ile titreşim vb sorunlar yapıya geçmesi engellenir. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Üretilecek gürültüye göre doğru ürünlerin seçimi ve duvar kalınlıklarıdır. Profesyonel bir destek almaktan çekinmeyin zira deneme yanılma ile ancak zaman ve bütçenizi kaybedersiniz.

Ofis yada fabrika alanlarının Ses Yalıtımı

Fanrika, restoranlar, okullar, ofis işletmeleri ve sağlık tesisleri, müşterileri için gürültüyü azaltmak için mimari akustiği kullanmalıdır. Elbette yan duvardan gelen canlı müzik sesini oldukça önemlidir zira sizin restoranınızda ki misafir sizin sessizliğinizi tercih etmiş olabilir.

Ticari işletmeler bazen özellikle açık ofis olarak tasarlandıklarından bu konuda ciddi bir akustik destek almaları gerekebilir. Bir işletmenin ofis ses yalıtımı uygulamasının bir çok nedeni vardır. Zira işçi verimliliğindeki en büyük engelin gürültü olduğu çalışanların %71 nin gürültüden etkilendiği 3/1 oranında  verimliliğinin düştüğü yapılan uluslararası araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Telekonferans Salonu Akustik Ses Yalıtımı

Telekonferans Salonu Akustik Ses Yalıtımı

Açık ofislerde ses yalıtımı ve hacim akustik düzenin olmaması kişilerin verimliliğini düşüren en büyük etkenlerden biri telefon yada iş arkadaşlarının yada yöneticilerinin konuşma sesleridir. Ses yalıtımı ve Hacim akustiği , insanların konsantrasyonlarını kaybetmemelerini, iş ve projelerine odaklanmalarını sağlar.

Konuşma gizliliği hedeflenen ofislerde profesyonel bir yalıtım yaparak konuşmacıları ve bilgileri güvende tutmak oldukça önemlidir. Bunu yapmanın bir çok yolu vardır ve bu uygulamalar sizin yapınızın durumu ve şikayetinize göre değişmektedir. ofis akustik ses yalıtımı için profesyonel bir destek isterseniz ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

 

En iyi Ses Yalıtım Malzemesi ve Fiyatları

En iyi Ses Yalıtım Malzemesi diyebileceğimiz bir ürün yoktur. Akustik testleri yapılmış ve her bir soruna göre yeterli yalıtımı sağlayan Ses yalıtımı Malzemeleri bulunur. Piyasada bulunan bir çok malzemenin akustik testleri yoktur ve maalesef ses yalıtım malzemesi gibi sunulmaktadır.

Her ses yalıtım malzemesinin kendine has yalıtım değeri ve yalıtıma katkı değeri bulunur. Her ürünün belirli çalışma frekans aralığı bulunur. Burada önemli olan ilk konu sizin yaşadığınız gürültü problemini ortadan kaldıracak kesit ile yalıtım malzemesi yada yalıtım malzemelerinin doğru seçimidir. Bu seçimi en iyi yapacak olan bu konuda uygulama tecrübesi bulunan ticari kaygılardan arınmış doğru ses yalıtım firması bulmaktır.

Mutlu akustik; müşterisi olsun veya olmasın her konuda ücretsiz danışmanlık alabileceğiniz kurumsal kimliğe sahip bir firma olarak sizlere hizmet vermektedir.