Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı; en basit tabiriyle belirli bir ses kaynağının ürettiği gürültüyü rahatsız alana ulaşmadan engellemek soğurmak ses seviyesini düşürerek gürültü rahatsızlığını ortadan kaldırmayı hedefleyen işlemlerin bütünüdür. Elbette sesi azaltmak için bir kaç  yöntem vardır. Sesi yansıtmak veya absorbe etmek, veya gürültüden uzaklaşmak. Elbette sorun olarak gördüğümüz gürültülerden çoğunlukla uzaklaşamıyoruz.

Bu durumda gürültü problemlerini ortan kaldırmak için izlememiz gereken iki yol bulunuyor. 

  1. Oda içindeki gürültüden rahatsız oluyorum
  2. Yan duvarlardan, tavandan veya zeminden gelen seslerden rahatsız oluyorum
  3. Yukarıdaki her iki sorunu da yaşıyorum.

Eğer sizde 1. seçeneği seçenlerdenseniz izlemeniz gereken yol  yankılanmayı ortadan kaldıracak doğru ürünleri seçmektir. Yani hacim akustiği ürünleri kullanmanız gerekir. Elbette burada uygulama basit gibi görünsede ürünlerin antibakteriyellik, çalışma frekansları bir kaç faktöre dikkat ederek tercih etmek gerekir.  Bu ürünleri doğru bir yerleşimle yanlızca duvar ve tavanlara hatta zemine yerleştirerek burada oluşan rezonans frekanslarının azaltılmasını sağlayabilirsiniz. Genellikle yankı süresi olarak bilinen reverberaasyon süresi kapalı bir alanda sesin kaybolması için geçen süreyi ifade eder.  yansıma alanları olan bir odada sesin defalarca yansıdığını şu aşağıdaki görselden görebilirsiniz.

Akustik Ses Yalıtımı Yankı Eko

Akustik Ses Yalıtımı Yankı Eko

 

Bu yansımalar karıştığında, yankılanma olarak bilinen bir fenomen yaratılır. Yansımalar perde, sandalye ve hatta insanlar gibi sesi emebilen yüzeylere çarptığında yankılanma azalır.

Akustik ürünler için farklı seçenekler var açık hücreli süngerler, delikli ahşap paneller ve HUQ Akustik panel. Bu akustik ürünleri uygulanması genellikle kolay olabilir. Elbette bu seçeceğiniz ürüne göre değişebilir ancak basitçe yapıştırma şeklinde uygulanabilen HUQ akustik paneller dekoratif, antibakteriyel ve düşük frekanslarda yüksek yutucu değerlerine sahip ürünler olarak herkesin kolayca uygulayabileceği ürünlerdendir.

Ancak 2. seçeneği seçeneği seçenlerdenseniz işlemler biraz daha karışık. Bir sesin yapıdaki kaçış noktalarını iyi bilmek, gürültünün frekansını iyi bilmek ve elbette basıncını iyi bilmek gerekir. Zira bu detaylar akustik uzmanlara kullanması gereken malzemelerin detaylarını verir. Zira her ses yalıtım ürünü farklı frekanslarda çalışır ve farklı yalıtım değerlerine sahiptir. Yani 60hz ‘de 33dB yalıtım sağlayan bir ürün 120hz ‘de yalnızca 11dB gibi bir yalıtım sağlayabilir. Dolayısıyla ürünlerin çalışma frekanslarını bilmek oldukça önemlidir. Bu yalıtım detaylarınızda yüksek fiyat maliyetinden kurtarmakla kalmaz, gereksiz kütle oluşturmayı ve yer kaybetmeyi de engeller.

Evlerde Ses Yalıtımı

Evlerde ses yalıtımı genellikle dış gürültünün etkilerini azaltmak veya tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan ses yalıtım bütünüdür. Mevcut yapılardaki ev ses yalıtımının en önemli detayları ortak duvar ses yalıtımı ve katlar arasında darbe titreşim yalıtımıdır. Genellikle özel bir amaç olarak kullandığımız home stüdyo veya home sinema gibi alanlarınız yoksa ev içinde kendi gürültülerimizden rahatsız olmayız. Bu nedenle konutlarda genellikle ortak duvar ve zemin yalıtımının yapılması yeterlidir ancak üst kat komşumuzda zemin yalıtımı yoksa ve anlaşılabilir bir komşu değilse bu durumda tavan ses yalıtımı zaruriyeti doğar ve bu alanların da ses yalıtımının yapılması gerekir.  Elbette konutlarda ses yalıtımının odağında pencerelerde bulunur pencerelerden gelen gürültünün azalımı için akustik cam ve akustik pencere kasaları kullanmak gerekir. Aşağıda sizler için bir evin mahallerinde olması gereken gürültü seviyelerini belirledik. Bu seviyelerin ürerinde bir gürültü söz konusu ise gürültüden kaynaklı stres yüklenmeyin ve hemen bir uzmanımızdan ücretsiz destek alın.

 

Kullanım Alanı dBA Zaman Dilimi
Yatak odası ( şehir içinde ) 40 Gece süresince
Yatak odası ( şehir dışında ) 35 Gece süresince
Oturma odası ( şehir içinde ) 55 Gündüz ve akşam
Oturma odası ( şehir dışında ) 40 Gündüz ve akşam
Oturma odası ( şehir kenarı ) 45 Gündüz ve akşam
Mutfak ( şehir içi, dışı, kenarı ) 60 Faaliyet süresince

Tavan Ses Yalıtımı

Tavan ses yalıtımı; neden yaptırmak istediğiniz çok önemli. Zira üst kattan gelen konuşma, Televizyon veya müzik sesini engellemek istiyorsanız bu iyi bir yöntem olabilir. Ancak şu hatırlatmayı yapalım. Sesler bir yüzeye girdiğinde sadece arka yüzeyinden çıkmazlar, duvar gibi yapılarda ( ki bu duvarın tuğla, bims yada ytong gazbeton olup olmaması fark etmez ) gürültüler aşağı yukarı sağa ve sola da yayılırlar. Özellikle kolon – kiriş gibi yapıyı ayakta tutan taşıyıcılar seslerinde başka bir noktaya taşınmasını sağlar. Bu mümkün olan en uzak noktaya kadar gidebilir.  Bu nedenle sadece tavanı yalıtmak sorunu tamamen ortadan kaldırmayacaktır buna rağmen geniş bir alana sahip tavanın ses yalıtımını yapmak ~%70 oranında gürültü problemini ortadan kaldıracaktır.

Yukarıda izah ettiğimiz üzere kolon – kirişler ve duvarlar sesi taşır demiştik. Bu ses bir darbe titreşim kaynaklıysa (topuk sesi, yürüme sesi , çocukların koşturma sesleri, oyuncak fırlatma, masaya telefon koyma gibi çok hassas işlerde bile aşağıdan gürültüyü duyabilirsiniz. Darbe seslerini zeminde şap altından, parke altından ve halı altından yapılacak yalıtım uygulamaları ile çözmek ekonomik olarak avantajlı ve kolaylıklar sağlar. Darbe seslerinde tavandan yapacağınız yalıtımla performans olarak üst kat zemininden alacağınız performansı alamazsınız. Zira üst kat şap altında uygulanan doğru ürünle veya parke altında kullanılabilecek doğru ürünle darbe brüt betona geçmeden engellemek mümkündür. Ancak bazen komşuluk ilişkilerimiz yeterli olmadığından tavan yalıtımı yaptırmak en iyi seçenek gibi görünüyor.  Tavanınızın ses yalıtımı, sahip olmak istediğiniz huzurun yanı sıra çeşitli faydalara sahiptir. Elbette profesyonel bir destek almanız mutlu bir sonuca giden birinci adımdır.

Zemin Ses Yalıtımı

Zemin ses yalıtımı; konut gibi alanlarda yalıtım uygulamalarının en kolayıdır. Mekanik hacimlerde işler biraz daha zor görünebilir ancak doğru ürün seçimiyle mekanik hacimlerinin de ses yalıtımı oldukça kolaydır. Kazakistan ‘da yaptığımız okulun son katını basketbol alanı olarak tasarlayan mimar, alt katta bulunan toplantı salonuna sesin gitmemesini istediğin de de başarılı bir detay oluşturmuştuk. Kiriş ve brüt beton arasında yükseltilmiş döşeme üzerine yüzer şap uygulaması bu tarz sorunların en etkili çözüm yollarındandır.  Konutlarda işlem daha basittir. Katlar arasında ses ve ısı yalıtımı sağlayan SoundCell gibi ürünlerle basitçe serme yöntemiyle biniler oluşturup ve duvar kenarlarında ürünü kıvırarak yüzer şap imalatı yapabilirsiniz. Ayrıca zeminde parke altında da kreş havasında olan çocuklu evler dahil olmak üzere oldukça etkili yöntemler bulunuyor. Bu ürün ve uygulama yöntemiyle darbe hareketleri sönümlenir ve hava doğuşumlu seslerin geçişide engellenir. Viskoelastik bileşiklerden üretilen SoundCell Pro hem darbe hem hava doğuşumlu ses yalıtımında oldukça etkilidir. Bilinmelidir ki üzerinde bulunan yüke göre, sesin gürültü seviyesi ve frekans aralığına göre farklı kesitlerde ses yalıtım detayları oluşturulabilir. Bu nedenle bir başkasının uygulamasının sizin detayınızda çalışması mümkün olmayabilir. Bu nedenle profesyonel bir uzmandan destek almanızı öneririz.

 

Duvar Ses Yalıtımı

Duvar Ses Yalıtımı;  konutlarda yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesidir. Apartman dairesi, ikiz villa, yada son kat dubleks evlerin yapısından dolayı muhakkak iki dairenin bazı odalarını yalnızca bir duvar ayırır. Salon – Salona, Yatak Odası – Yatak Odasına, Çocuk odası – çocuk odasına bakan duvarlar bir nebze idare edilebiliyor ancak Yatak Odası – Salona, Çocuk Odası Salona, Yatak Odası komşunun mutfağına bakan dairelerde sorun oldukça büyük. Genellikle müşterilerimiz sabrının son noktasında bizi aradıklarından ciddi bir yıpranmışlık görüyoruz. Sinirler bozulmuş, aile kavgaları başlamış hatta komşuya karşı tehditkar konuşmalara şahit oluyoruz. Gürültüden tüm uyku düzeni bozulmuş ve kirada oldukları için masraf etmek istemeyen hanımefendilerin ağlayan seslerini dinliyoruz ve elbette bu durum oldukça üzücü.

Bugün karşılaştığımız en yaygın sorulardan biridir. Gürültüler komşulara gitmeden komşu duvarımı nasıl ses geçirmez hale getirebilirim? Sadece Türkiye ‘de  8 milyon kişinin komşu duvarlardan gelen gürültüden rahatsız olduğu belirtilmekte. Duvar ses yalıtımı veya komşu duvar ses yalıtımı ile ayrıntıya girmeden önce genel olarak duvarları iki tipe indirgeyebiliriz. Bir tuğla veya blok tarzı katı duvarlar, iki Alçıpan bölme duvarlar. Her iki tür duvarda da ses problemleri yaşamak muhtemeldir. Bir makalede uzman olmanızı beklemiyoruz, doğru ses yalıtımını seçmek için herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa, bizi aramaktan çekinmeyin.

Hava ve Darbe, ana gürültü türleridir. Hava doğuşumlu sesler konuşma, televizyon,  müzik vb. gibi genel seslerdir. Darbe gürültüsü ayak sesleri, mobilyaların hareketi, kapıların çarpması gibi sesler titreşimler oluşturur. Komşu ortak duvarlarda genellikle hava doğuşumlu sesler en büyük rahatsızlığı verir duvarınızda yapılacak doğru bir yalıtımla bu sorunların tümünden kurtulmanız bir mucize değil. Bu sadece bilimdir. Ses yalıtımı matematik gibidir. Doğru ürün ve doğru kurgu ile komşu duvar sorunlarını çözmek oldukça kolay. Doğru Ses Yalıtımı çözümünü oluşturmak için önce gürültü sorununun türünü belirlemeniz ve ardından gürültü sorununun seviyesi de aynı derecede önemlidir. Profesyonel danışmanlarımıza ses sorununuzu anlatın, sizin için çözümler sunabilir.

Ortak Duvar Komşu Duvar Ses Yalıtımı

Ortak Duvar Komşu Duvar Ses Yalıtımı

Oda içinde oda – Yüzer Oda

Oda içinde oda; yada diğer bilinen adıyla yüzer odalar, özellikle apartman gibi alanlarda komşularını rahatsız etmek istemeyen vokaller, youtuberlar , ses sanatçıları, kayıt almak isteyen, bateri çalmak, davul çalmak isteyenlerin bir daireye oranla daha ekonomik daha etkili ve profesyonel yalıtımlar yapabileceği farklı bir yalıtım yöntemlerdendir. Bir odanın farklı bir noktaya ses ve titreşim aktarması genellikle mekanik yollarla gerçekleşir. Sesin yarattığı titreşimler doğrudan tuğla, ahşap veya beton gibi yapı elemanlarından geçer. Duvar, tavan, zemin gibi sondaj panosu görevi gören bir unsurla karşılaştığında titreşim güçlenir ve bu titreşim gidebildiği noktaya kadar uzanır. Bu durum hem hava doğuşumlu seslerin farklı alanlara geçişi sağlar hem de titreşim uğultu olarak da duyulur. Yüzer odalar tamamen elastomerik ürünlerle zeminden ayrılmış, mevcut oda ile bağlantısı olmayan bir yapıdır. Dolayısı ile titreşim vb sorunlar yapıya geçmez. Burada dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Üretilecek gürültüye göre doğru ürünlerin seçimi ve duvar kalınlıklarıdır. Profesyonel bir destek almaktan çekinmeyin zira deneme yanılma ile ancak bütçenizi kaybedersiniz.

Ticari Alanlarda Ses Yalıtımı

Restoranlar, okullar, ofis işletmeleri ve sağlık tesisleri, müşterileri için gürültüyü azaltmak için mimari akustiği kullanır. Elbette yan duvardan gelen canlı müzik sesini oldukça önemlidir zira sizin restoranınızda ki misafir sizin sessizliğinizi tercih etmiş olabilir. Ticari işletmeler bazen özellikle açık ofis olarak tasarlandıklarından bu konuda ciddi bir akustik destek almaları gerekebilir. Bir işletmenin ofisleri için ses yalıtım uygulamasının bir çok nedeni vardır. Zira işçi verimliliğindeki en büyük engelin gürültü olduğu çalışanların %71 nin gürültüden etkilendiği 3/1 oranında  verimliliğinin düştüğü yapılan uluslararası araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.  Açık ofislerde ses yalıtımı olmaması kişilerin verimliliğini düşüren en büyük etkenlerden biri telefon yada iş arkadaşlarının yada yöneticilerinin konuşma sesleridir. Ses yalıtımı ve Hacim akustiği , insanların konsantrasyonlarını kaybetmemelerini ve iş projelerine odaklanmalarını azaltmada oldukça önemlidir. konuşma gizliliği hedeflenen ofislerde profesyonel bir yalıtım yaparak konuşmacıları ve bilgileri güvende tutmak oldukça önemlidir. Bunu yapmanın bir çok yolu vardır ve bu uygulamalar sizin yapınızın durumu ve şikayetinize göre değişmektedir. ofis akustik ses yalıtımı için profesyonel bir destek isterseniz ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

 

En İyi Ses Yalıtım Malzemesi

En iyi Ses Yalıtım Malzemesi diyebileceğimiz bir ürün yoktur. Akustik testleri yapılmış ve soruna göre yeterli yalıtımı sağlayan malzemeler bulunur. Piyasada bulunan bir çok malzemenin akustik testleri yoktur ve maalesef ses yalıtım malzemesi gibi sunulmaktadır. Her ses yalıtım malzemesinin kendine has yalıtım değeri ve yalıtıma katkı değeri bulunur. Her ürünün belirli çalışma frekans aralığı bulunur. Burada önemli olan ilk konu sizin yaşadığınız gürültü problemini ortadan kaldıracak kesit ile yalıtım malzemesi yada yalıtım malzemelerinin doğru seçimidir. Bu seçimi en iyi yapacak olan bu konuda uygulama tecrübesi bulunan kurumsal firmalardır.