Sizi Arayalım
Hizmetlerimiz
Hizmetlerimiz

Parke Altı Ses Yalıtımı

Parke altı ses yalıtımı, pandemi döneminde evde daha çok vakit geçirmek zorunda kaldığımızda aslında zeminlerimizin alt kat komşularımızı ne kadar fazla rahatsız ettiğini zilimize basıp uyarınca anlıyoruz. Çok sağlam olarak düşündüğümüz beton yapıların aslında titreşimleri ileten en etkili elemanlar olduğunu, ses açısından hiç bir niteliği bulunmadığını gördüğümüz günler oldu  Evde kalan çocuklar oynamak zıplamak eğlence haklarını yaşamak istiyor ancak alt kata çok ses gidiyor.

Parke altı ses yalıtımı

Çocukların eğlencelerini yarıda kesmeyin. Elbette parke altı ses yalıtım malzemeleri ile bu tarz problemleri büyük oranda çözmeniz mümkün. Elbette doğru ürün ve uygulama yöntemleri ile. Zira günümüzde sünger, taşyünü  keçe gibi zemin yalıtımı için niteliksiz ürünler kullanarak bu sorunu aşmaya çalışanlar olsa da etkili çözümler sunmuyor. Yüksek darbe ve titreşim emici özellikleri yanında hava doğuşumlu sesleri de engelleyerek gürültü problemlerinden kurtulabilirsiniz.

Parke altı ses yalıtımı ayak topuk sesleri

Parke altında ayak sesi yalıtımının en önemli görevi öncelikle titreşimdir, çünkü parke üzerindeki her gerilim gürültüye neden olur. Yürüme sesi ile darbe sesi arasında bir ayrım yapılır. Yürüme sesi sadece odanın kendisinde algılanırken, ayak sesi de duvarlar ve zemin üzerinden çevredeki binalara iletilir. Basamaklar, koltuk arkalıkları veya çamaşır makinesinin titreşimi – uygun ayak sesi yalıtımı olmaksızın, parke döşeme ile ilgili odaya bitişik odalarda, yukarıda veya aşağıda rahatlıkla duyulacaktır.

Bu nedenle, ses yalıtımı için minimum gereklilik olarak ayak sesi yalıtımı artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Düzenlenmiş DIN 4109 “inşaat Gürültü yalıtım” , Darbe sesi yalıtımı ile ilgili düzenlemeler, kabul edilemez ses iletimi problemlerini ile gelen yaşam ve çalışma alanları çevreleyen içinde korumak insanlara hizmet vermektedir. Bununla birlikte, bu düzenleme sadece yeni binalar için geçerlidir, eski binalar şu anda ses yalıtımı gerekliliklerinin dışında tutulmuştur ancak  Türkiye gibi komşuluk ilişkilerine önem veren bir milletin bu konuda ne kadar hassas olduklarını aldığımız çağrılardan çok iyi bilmekteyiz.

Bununla birlikte, parke altı ses yalıtımı yani ayak sesi yalıtımı tüm odalarda kullanışlıdır, böylece evin her yerinde her adımın duyulmayabilir. Her şeyden önce, yüzer parke her harekette titreşir ve böylece çarpma sesini alttaki beton tablaya iletir ve şap ve tabla onu daha da güçlendiren bir rezonans gövdesi gibi davranır. Henüz şap atmadıysanız öncelikle şap altı ses yalıtımı sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Parke altında ses yalıtımı ve darbe sesi yalıtımının diğer işlevleri

Parke altı ses yalıtımı yapmak doğru ürünler kullanıldığında sadece topuk ve ayak sesleri diğer bunun yanı sıra hava doğuşumlu olarak ifade ettiğimiz televizyon sesi, konuşma sesi gibi seslerinde yalıtımını sağlayarak zeminden geçen her iki ses türünü engellemek mümkün olabilmektedir. Kullanılan malzemeye bağlı olarak,  parke yalıtımı şap zeminden yükselen soğuğa karşı da koruma sağlar ve bu nedenle ek bir ısı yalıtım etkisine sahiptir.

Parke ayak  topuk darbe ses yalıtımı için hangi malzemeler mevcuttur?

Parke döşeme için darbe sesi yalıtımı arayışında, ticarette genellikle darbe sesi yalıtımı veya parke ses yalıtımı olarak anılan çeşitli çözümler vardır .

Tüm ürünlerin ortak özelliği, parkenin darbe ses yalıtımı ile korunması ve sorunsuz yüzer parke olarak döşenebilmesidir. Parke için ticari olarak temin edilebilen darbe ses yalıtımı farklı malzemeler olabilir. Bunlardan bazılarını sizler için derledik

Akustik Şilte – SoundCell

SoundCell ürün grubunda bulunan ürünler ile uygulama türüne göre 35 – 62 db arasında hava doğuşumlu ses ve 22dB darbe titreşim yalıtımı yapmanız mümkün. SoundCell ürün grubu ile bir okulun üst üst katında planlanmış basketbol sahasının hemen alt katında bulunan ofislere giden hava ve darbe gürültüleri ortadan kaldırmıştır. Ürün akustik testleri mevcut olup hem hava, hem titreşim, hem darbe yalıtımı yapabilmektedir. Soruna göre farklı uygulama yöntemleri bulunduğundan akustik danışmandan destek isteyiniz. Çökme göçme parke altında ezilme yapmaz.

Not: Akustik şilte ürünleri olarak isimlendirilen ürünler genellikle serme yöntemi ile uygulanan ürünlerdir. Her Akustik şilte aynı özelliklere sahip değildir. Bu nedenle akustik şilte tercih ederken marka ve size sağlayacağı faydaları göz önünde bulundurmalısınız.

Mantar Şilte

Mantar Şilte ağaç kabuklarından yani odun liflerinden imal edilmiş bir ürün çeşididir. Parke altı darbe sesi yalıtımında kullanılabilen ürünler standart olarak 2mm kalınlığında sunulmaktadır. 16dB darbe yalıtımı olan mantar şilte için hava doğuşumlu ses yalıtım değeri 7db olarak belirtilmektedir. Isı yalıtım değeri de bulunan bu ürünler göçme yapmaz. akustik testi bulunmaktadır.

Kauçuk – Togelo

Kauçuk ürünleri farklı yapılarda üretilebilmektedir. konutlar yerine genellikle yüksek yükü olan mekanik hacimlerde tercih ettiğimiz ürünlerdir. Ürünler geri dönüştürülmüş yani sentetiktir. Antibakteriyellik ve maliyet – performans açısından çok önerdiğimiz bir ürün olmamakla birlikte bazı home sinema, home stüdyo gibi evde sinema keyfi veya müzik keyfi yaşamak isteyen müşterilerimiz için sunduğumuz bir ürün grubundadır. Isı yalıtım değeri de bulunan bu ürünlerimiz çökme yapmaz ve akustik testleri bulunmaktadır.

Piyasada satılan diğer ürün çeşitleri  sünger, keçe, ağır bariyer, bondex, rebonded gibi sünger ürünleridir. Ancak sünger ve keşe ürünleri zamanda çökme yapar, parke tırnaklarında kırılmalara neden olur. Ayrıca hava doğuşumlu konuşma gürültüsü tv gürültüsü gibi seslerin yalıtımında başarılır değildirler.

Parke Altı ses yalıtımı malzemesi alırken dikkat edilebilecek kurallar

Parke için ayak sesi yalıtımı için tasarım gereksinimleri temel olarak üç faktörden oluşur:

Nem koruması

Parke altı, şap altı ses yalıtımı için ürünün hava ve darbe seslerini engellemesinin önemli olduğu kadar, çökme ve buhar difizyon direncinin olması oldukça önemlidir. Zira suyu emebilen ürünler hem hava hem darbe yalıtımı özelliğini zamanla kaybederler. Mineral bir yapıya sahip ürünler zamanla göçme yapabilirler bu nedenle seçilecek ürünlerin kapiler su emme oranının sıfır olması önemlidir.

Eşitsizliğin telafisi

PC değeri, çarpma sesi yalıtımının dengeleme kapasitesini tanımlar – yani, alt gövdedeki yüksek nokta çarpmalarının ne kadar olabileceği. Normlara uygun olarak inşa edilen alt yüzeyler maksimum 1 mm yüksek nokta pürüzlülüğüne sahip olduğundan, parke için darbe sesi yalıtımı için genellikle 0,5 mm’lik bir PC değeri yeterlidir.

3 mm’den daha büyük pürüzlülük her durumda önceden öğütülerek veya tesviye bileşiği ile doldurularak tesviye edilmelidir.

Isı yalıtım değeri veya ısı akış davranışı

Parke ayak sesi yalıtımının parke ile yerden ısıtma sistemlerine döşenmesi durumunda ısı yalıtım değeri özellikle önemlidir

Bunun nedeni, zeminin ısıtılmış – veya soğutulmuş olmasıdır – malzemenin mümkün olduğunca az ısı yalıtımına sahip olması gerekirken, ısıtılmamış zeminler mümkün olan en yüksek ısı transfer direncine sahip olmalıdır.

Parke için darbe sesi yalıtımı için önerilen ısı yalıtım değerleri şunlardır:

  • 0,06 m 2 K / W Yerden ısıtmalı zeminler için
  • 0,04 m 2 K / W soğutulmuş zeminler için
  • 0,040 m 2 K / W Normal zeminler için

Bununla birlikte, yerden ısıtmalı parke üzerine darbe sesi yalıtımı için belirleyici faktör, tüm zemin yapısı için ısıl direncin 0,15 m 2 K / W’ı geçmemesidir . Buna göre, sadece ayak sesi yalıtımının değeri belirleyici olmakla kalmaz, aynı zamanda zemin kaplamasının değeri ile birlikte her zaman dikkate alınmalıdır ki yerden ısıtma sisteminin ısısının parkeye ulaşması engellenmemelidir.

Parke Altı Ses Yalıtımı için Esneklik gereksinimleri

Parke için ayak sesi yalıtımının seçiminde zemindeki gerilme derecesi de rol oynar. Çünkü parke altlığı, anahtar figürlerle açıklanan farklı yüklere dayanabilir olmalıdır.

Dinamik yükler

Parkede yürümek veya hareketli koltuklar veya diğer mobilya parçaları gibi bu tekrarlayan yükler, döngülerde ifade edilir – yük altında darbe ses yalıtımının özellikleri ne kadar uzun süre değişmeden kalırsa, belirtilen değer o kadar yüksek olur.

Yerleşim alanlarında olduğu gibi normal stres seviyesinde minimum gereksinim 10.000 döngüdür.

Kalıcı / geçici yükler

Ağır mobilya parçaları, parke için kalıcı veya geçici Darbe sesi yalıtım yüklerine neden olur. Çoğunlukla mutlak geçici yükler için minimum 10kPA (1t / m 2 ) gereksinimi yeterliyken, 2kPA (200 kg / m 2 ) değerine örneğin mutfak mobilyalarından veya büyük dolaplardan kalıcı yükler için kullanılabilir, ulaşılabilir. hızlı, bu da öncelikle ince ayak sesi yalıtımı için önemlidir.

Ağır düşen nesnelere karşı koruma

RLB değeri, bir öğenin zemine geldiği yüksekliğin darbe ses yalıtımına zarar vermeden düşebileceğini gösterir. Buradaki minimum gereksinim 50 cm’dir, ancak değer önemli ölçüde daha yüksek olmalıdır.

Parke altı ses yalıtımı akustik gereksinimler

Daha önce de belirtildiği gibi, ses çıkarırken yürüme sesi ile ayak sesi arasında bir ayrım yapılır. Parke için darbe sesi yalıtımı için akustik gereklilikler temelde her ikisini de kapsamalıdır. Bununla birlikte, yürüme gürültüsünün azaltılmasına ilişkin somut referans değerleri hala bulunmamaktadır. Biz genellikle STC 55db değeri üzerinde bir yalıtım planlayarak müşterilerin sorunlarını çözmeyi başarıyoruz. Bu apartmanda yaşayan makul komşuluk ilişkilerinin devamı için fazlasıyla yeterli bir seviyedir.  Sizde profesyonel bir destek alarak parke altı ses yalıtım çözümlerimizle ilgili akustik uzmanlarımıza danışabilirsiniz.